Powszechnie wiadomo, że w taki wieczór najlepiej smakują potrawy z afrodyzjakami. Krewetki, ostrygi, imbir, chrzan, żeń-szeń, lubczyk i czekolada zdecydowanie wiodą prym. Każdy wie, że w kuchni, tak jak w sypialni, danie należy odpowiednio przyprawić (pieprz), osłodzić (miód), ożywić (kolendra), ubarwić (szafran), zaostrzyć (chili) ... a wtedy powodzenie gwarantowane.
Do romantycznej kolacji proponujemy się dobrze przygotować, odpowiednie menu może okazać się kluczem do sukcesu. Oto moje propozycje, które sprawią, że na pewno uda Wam się oczarować ukochaną :)
Smacznego i powodzenia!
Robert Sowa
AKSAMITNY PASZTET Z WĄTRóBEK DROBIOWYCH Z GRZANKAMI ZE SŁODKIEJ CHAŁKI I SOSEM PORZECZKOWO-GRUSZKOWYM
Składniki na 1 kg pasztetu:
500 g oczyszczonej wątróbki drobiowej
500 ml mleka
100 ml miodu pitnego półtorak
100 ml wiśniówki
50 ml mioduli
2 drobno pokrojone szalotki
1 łyżka listków świeżego tymianku
1 rozgnieciony ząbek czosnku
500 g pokrojonego w kostkę wiejskiego masła
6 ekologicznych jaj wiejskich
Sól morska, gałka muszkatołowa, grubo mielony czarny pieprz Prymat do smaku
200 ml sklarowanego masła
1 słodka chałka
Sos porzeczkowo-gruszkowy:
200 g czerwonych porzeczek
2 łyżki cukru
2 łyżki miodu lipowego
2 łyżki octu jabłkowego
100 ml białego wina
200 g średnio twardych gruszek
1 łyżeczka marynowanego imbiru
Sól, chili pieprz cayenne, szczypta przyprawy do piernika Prymat do smaku
Sposób przygotowania:
Umyte i osuszone porzeczki rozgnieść w misce z przyprawami i cukrem. W rondelku podgrzać miód, dodać ocet, porzeczki i wino, gotować, cały czas mieszając. Gruszki obrać, pokroić w kostkę i dodać do gotujących się porzeczek. Sos gotować do momentu odparowania wody, doprawić do smaku. Wątróbki zalać mlekiem, odstawić na 6-8 godzin, a następnie dokładnie osączyć, wypłukać i osuszyć.
W rondelku podsmażyć szalotkę, tymianek i czosnek, wlać miód pitny, wiśniówkę i miodulę. Całość zagotować, a gdy część płynu odparuje, odstawić do wystudzenia.
W rondelku na małym ogniu rozpuścić masło. Wątróbkę rozdrobnić w blenderze, dodać alkohol z ziołami i jajka. Następnie stopniowo wlewać rozpuszczone masło. Otrzymaną masę doprawić do smaku i przelać do formy. Pasztet przykryć papierem woskowym, ustawić w brytfannie wypełnionej wrzątkiem i piec godzinę w temperaturze 150°C (temperatura wewnątrz upieczonego pasztetu powinna wynosić około 70°C).
Po wyjęciu z piekarnika pasztet ostudzić, zalać sklarowanym masłem i odstawić do lodówki. Tak przygotowany pasztet przed podaniem zanurzyć wraz z formą w gorącej wodzie, pokroić ciepłym nożem. Podawać z grzankami z polskiej chałki i konfiturą z czerwonej cebuli.
SMAŻONA GRASICA CIELĘCA Z SZALOTKĄ, WINEM Z OWOCóW RóŻY, MIODEM MNISZKOWYM I ŚWIEŻYM TYMIANKIEM
Składniki dla 4 osób:
600 g oczyszczonej grasicy cielęcej
2 łyżki oleju rzepakowego
3 pokrojone w piórka szalotki
2 gałązki świeżego tymianku
2 rozgniecione ząbki czosnku
150 ml choczewskiego wina z róży
1 łyżka miodu mniszkowego
1 łyżka masła wiejskiego
Sól morska, grubo mielony czarny pieprz Prymat
Sposób przygotowania:
Grasicę wymoczyć w zimnej wodzie, następnie krótko sparzyć we wrzątku, ostudzić i pokroić. Na rozgrzanym oleju obsmażyć grasicę, dodać szalotkę, gałązki tymianku i czosnek, a następnie wlać wino. Gdy część płynu odparuje, dodać miód mniszkowy, przyprawy i masło. Aromatyczną i delikatną grasicę podawać z ulubionymi sałatami i chrupiącą bułką paryską.
DORSZ W MAŚLANYM CONFIT PODANY NA BOTWINIE Z MIODEM I NALEWKĄ ORZECHOWĄ
Składniki dla 4 osób:
4 filety z dorsza ze skórą (każdy o wadze 120 g)
Marynata:
2 łyżki oleju rzepakowego
2 rozgniecione ząbki czosnku
Kilka gałązek świeżego kopru
Sól, biały pieprz, wędzona czerwona papryka Prymat do smaku
500 ml klarowanego masła
1 pęczek młodej botwiny
1 łyżka oleju lnianego
1 łyżka masła wiejskiego
50 ml nalewki orzechowej
1 łyżka miodu lipowego
Sól, grubo mielony czarny pieprz Prymat do smaku
4 cząstki cytryny
Sposób przygotowania:
Filety z dorsza umyć, osuszyć, skropić olejem, natrzeć czosnkiem, oprószyć przyprawami, obłożyć gałązkami kopru i odstawić na około 3 godziny do lodówki.
W rondelku rozgrzać masło i zanurzyć w nim wyjętą z marynaty rybę. Całość podgrzewać około 5-7 minut, nie doprowadzając do wrzenia. Dorsza przełożyć na ręcznik papierowy i odstawić w ciepłe miejsce. Na rozgrzanym oleju i maśle zeszklić umytą i pokrojoną botwinę, dodać nalewkę orzechową, miód i przyprawy. Dorsza podawać na ciepłej botwinie, przed podaniem danie skropić świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny.
Sous vide: zamarynowane filety zapakować próżniowo (vacum), każdą osobno. Gotować w kąpieli wodnej metodą sous vide w temperaturze 56°C przez 20 minut. Po ugotowaniu dorsza wyjąć z folii i obsmażyć na patelni tylko od strony ze skórą.
POLICZKI CIELĘCE Z FIGAMI PODANE NA AKSAMITNYM PUREE Z TOPINAMBURU
Składniki dla 4 osób:
1,5 kg oczyszczonych z błon i nadmiaru tłuszczu policzków cielęcych
2 łyżki mąki pszennej
½ szklanki oleju rzepakowego
1 obrana łodyga selera naciowego
3 ząbki czosnku
1 pokrojona w paski biała część pora
2 pokrojone na cząstki młode marchewki
4 pokrojone w piórka szalotki
8 suszonych fig
2 l wywaru cielęcego
200 ml wytrawnego czerwonego wina
200 ml miodu pitnego dwójniak
Sól morska, grubo mielony czarny pieprz, tymianek Prymat do smaku
2 gałązki rozmarynu
Purée:
500 g obrane i pokrojone w dużą kostkę słonecznika bulwiastego (topinamburu)
500 ml bulionu warzywnego
2 łyżki masła wiejskiego
Sól, pieprz, gałka muszkatołowa Prymat do smaku
Sposób przygotowania:
Do gorącego bulionu dodać topinambur wkładamy, ugotować do miękkości, odcedzić, zmiksować z kawałkami masła i bulionem do uzyskania jednolitej i gładkiej masy. Doprawić do smaku. Oczyszczone policzki oprószyć przyprawami i mąką, obsmażyć na złoty kolor i przełożyć do dużego rondla. Warzywa obsmażyć na patelni i wraz z figami dodać do mięsa. Następnie dodać wino, miód pitny i wywar cielęcy. Całość dusić do miękkości na małym ogniu (ok. 4-5 godzin). Mięso i figi przełożyć na półmisek, a pozostały sos zmiksować, przecedzić przez sito, doprawić do smaku i gotować, aż zgęstnieje. Do tak przygotowanego sosu włożyć policzki i figi. Delikatne i aromatyczne policzki cielęce z figami podawać na kremowym purée z topinamburu.
Sous vide: oprószone przyprawami i mąką policzki obsmażyć na patelni, zapakować próżniowo (vaucum) i gotować w kąpieli wodnej metodą sous vide w temperaturze 82°C przez 8 godzin. Po ugotowaniu wyjmująć z folii i połączyć z przygotowanym wcześniej sosem.
TRUSKAWKI Z POLEWĄ CZEKOLADOWĄ AROMATYZOWANĄ TONKĄ
Składniki dla 4 osób:
500 g truskawek z szypułkami
100 g gorzkiej lub mlecznej czekolady
25 g masła wiejskiego
1 ziarno fasoli tonka
Sposób przygotowania:
Truskawki umyć i dokładnie osuszyć. Fasolę tonka zetrzeć na tarce o najdrobniejszych oczkach. Czekoladę pokruszyć, przełożyć do metalowej miski, ustawić na garnku z gotującą się wodą. Mieszać, aż czekolada się rozpuści, dodając w trakcie masło i startą tonkę. Truskawki maczać w płynnej czekoladzie, trzymając za szypułkę, układać kolejno na tacy wyłożonej pergaminem i wstawić na chwilę do lodówki. Truskawki podawać z szampanem lub winem musującym.