‹ Poprzedni wpis Wróć do listy wpisów Następny wpis ›

Piknik „Powitanie jesieni z PO RYBY 2007-2013”

 

 

Robert Sowa wraz ze swoim kulinarnym teamem (Konrad Birek, Krzysztof Baranowski, Konrad Kornaszewski, Paweł Rak, Grzegorz „Gajowy” Gajowniczek i Mateusz Birek) przygotował mnóstwo smacznych i zdrowych dań na bazie ryb. Goście imprezy mieli możliwość skosztowania 2000 porcji przepysznych dań na bazie ryb serwowanych z kulinarnego TIR-a.

W menu znalazły się tego dnia m.in.:
- pikantna zupa rybna z pomidorami i ziołami
- zupa rybna z sandaczem, grzybami leśnymi i świeżo siekanym koperkiem
- polędwica z dorsza podana z sosem warzywno-serowym z dodatkiem bobu
- filet z karpia królewskiego z aromatyczną soczewicą, pomidorami i ziołami
- śledzie na zimno: po polsku w śmietanie, po staropolsku z piklami i grzybami leśnymi  oraz po meksykańsku z groszkiem i kukurydzą.

Mistrz kulinarny Robert Sowa i prowadzący imprezę dziennikarz Radiowej Jedynki i telewizyjnej Dwójki – Roman Czejarek opowiedzieli uczestnikom imprezy o zaletach jedzenia ryb, ich wartościach zdrowotnych i smakowych. Panowie przybliżyli również zebranym program PO RYBY 2007-2013 oraz działalność Lokalnych Grup Rybackich.

Ciekawą częścią programu były „rybne” konkursy dla publiczności (zarówno najmłodszych jej przedstawicieli, jak i osób dorosłych) oraz wspólne gotowanie na scenie z mistrzami kulinarnymi  Robertem Sową i Konradem Birkiem. Z udziałem gości Panowie przygotowali zupę rybną, sałatki z wędzonym pstrągiem oraz dorsza z soczewicą i pomidorami.

Wśród gości imprezy byli przedstawiciele lokalnych władz, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi: Mirosława Lehman (Burmistrz Gminy Kartuzy), Roman Pitera (Z-ca dyrektora Departamentu Rybołówstwa w Ministerstwie Rolnictwa  i Rozwoju Wsi), Stanisława Bujanowicz (Dyrektor Pomorskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa), Kazimierz Plocke (Sekretarz Stanu w MRiRW) oraz Marek Byczkowski (Prezes Lokalnej Grupy Rybackiej Kaszuby).

Przez cały czas trwania imprezy na scenie można było podziwiać wiele ciekawych i reprezentujących różne style muzyczne zespołów, m.in. Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Kaszuby”, Young & Zgreds, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Łapalic i Innervision. Muzyczną gwiazdą wieczoru była grupa Varius Manx.

Podczas pikniku przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz ze specjalistami z Pomorskiego Oddziału Regionalnego  Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na specjalnie przygotowanym stoisku informowali zainteresowanych o Programie Operacyjnym PO RYBY 2007-2013. Publiczności zaprezentowały się również Lokalne Grupy Rybackie oraz stowarzyszenia kaszubskie, dzięki którym można było skosztować i kupić regionalne przysmaki (pieczywo, ciasta, wyroby wędliniarskie, miody i nalewki).

Dla dzieci przygotowano mnóstwo atrakcji prowadzonych przez profesjonalnych animatorów. Był klown i podziwiający wszystko z góry szczudlarz. Dużym powodzeniem cieszyły się dmuchane zamki i zjeżdżalnie, zamek do skakania „Jungle” oraz trampoliny. Oblegane było również stanowisko malowania buziek. Najmłodsi mogli też wziąć udział w zawodach sprawnościowych i w konkursie plastycznym, którego głównym wątkiem były oczywiście ryby. Zwycięzcy konkursów otrzymali ciekawe nagrody, a najzdolniejsi uczestnicy konkursu plastycznego zaprezentowali swoje prace i odebrali nagrody na scenie.

Program operacyjny PO RYBY 2007-2013 kompleksowo odpowiada potrzebom polskiego sektora rybołówstwa. Środki finansowe przeznaczone na Program to niemal 1 mld euro, z czego ponad 734 mln euro pochodzi z Europejskiego Funduszu Rybackiego. Tak dużego finansowania polski sektor rybacki nie miał jeszcze nigdy w historii. W obecnym okresie programowania projekty współfinansowane przez EFR powinny przyczyniać się do budowania równowagi pomiędzy zasobami i możliwościami połowowymi, do ochrony środowiska i zasobów naturalnych, do wspierania konkurencyjności oraz dobrej kondycji sektora, do poprawy jakości życia na obszarach związanych z rybactwem oraz do promowania równości pomiędzy mężczyznami i kobietami pracującymi w tym sektorze.

Operacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniającą inwestycje w zrównoważone rybołówstwo.