‹ Poprzedni wpis Wróć do listy wpisów Następny wpis ›

IV Forum Funduszy Europejskich – „Siła zmian”

 

 

Każdego dnia gościom odwiedzającym stoisko Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyserwowano 760 porcji potraw przygotowanych na bazie ryb. W tym roku w menu znalazły się trzy dania gorące i dwa zimne. Były to:
- filet z dorsza podany z sosem z sera pleśniowego ze szpinakiem i suszonymi pomidorami
- filet z okonia marynowany w czosnku i rozmarynie podany z bobem duszonym w śmietanie
- filet z halibuta podany na ragout z soczewicy z tymiankiem
- filety śledziowe w salsie pomidorowej z kolendrą
- filety śledziowe na sposób wiejski

PO RYBY 2007-2013 kompleksowo odpowiada potrzebom polskiego sektora rybołówstwa. Środki finansowe przeznaczone na Program to niemal 1 mld euro, z czego ponad 734 mln euro pochodzi z Europejskiego Funduszu Rybackiego. Tak dużego finansowania polski sektor rybacki nie miał jeszcze nigdy w historii. W obecnym okresie programowania projekty współfinansowane przez EFR powinny przyczyniać się do budowania równowagi pomiędzy zasobami i możliwościami połowowymi, do ochrony środowiska i zasobów naturalnych, do wspierania konkurencyjności oraz dobrej kondycji sektora, do poprawy jakości życia na obszarach związanych z rybactwem oraz do promowania równości pomiędzy mężczyznami i kobietami pracującymi w tym sektorze.

Forum Funduszy Europejskich to cykliczna impreza organizowana przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego w Warszawie. Podczas tegorocznej edycji goście odwiedzili niemal 100 stoisk, na których swe osiągnięcia promowały instytucje zaangażowane we wdrażanie Funduszy Europejskich, a także beneficjenci, czyli Ci, którzy dotacje unijne wykorzystali z sukcesem.

EDUKACJA PRZEZ ROZRYWKĘ 
W piątek, 6 maja, dla starszych i młodszych dzieci przygotowano VI edukacyjnych stref tematycznych, w tym:
- Strefę Edukacji Europejskiej
, w której realizowano lekcje europejskie dla gimnazjalistów
- Strefę Nauki, w ramach której można było uczestniczyć w eksperymentach i pokazach naukowych związanych ze zjawiskami fizycznymi i przyrodniczymi
- Strefę Multimediów i Nowych Technologii, która obejmowała pokazy multimedialnego sprzętu edukacyjnego, programów multimedialnych oraz platform i serwisów internetowych o profilu edukacyjnym
- Strefę Chopina zorganizowaną wspólnie z Muzeum Chopina, gdzie zaprezentowano wybrane ekspozycje edukacyjne
- Strefę Kopernika stworzoną we współpracy z Centrum Nauki Kopernik, która obejmowała wystawę najciekawszych eksponatów (m.in. Tablicę Galtona, Dziwne Walce, Wirujące Krzesełko, Znikające Barwy, Półkule Magdeburskie, Częstotliwości, Sprawdź swoją pamięć, Szybkość reakcji i Oszukaj swój słuch)
- Strefę Bezpieczni w  UE, która obejmowała pokazy z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej

Dodatkowo dla najmłodszych dzieci przygotowana została specjalna strefa - Kolorowe Forum. Na przedszkolaków czekał ogródek edukacyjny przygotowany z Nową Szkołą, tradycyjne zabawki Beskidzkiego Centrum Zabawkarstwa Ludowego w Stryszawie oraz liczne konkursy, zabawy i animacje.

W sobotę, 7 maja 2011 r., Forum  zamieniło się w  piknik europejski, skierowany do dzieci i rodziców. Odbyły się liczne pokazy, eksperymenty, zabawy i konkursy, w których uczestniczyły całe  rodziny. Czas umilały również różnorodne – muzyczne i taneczne animacje. Dodatkowo przygotowane zostały dwie strefy tematyczne:
- Strefa Euro 2012 – gdzie można było nie tylko wytypować finalistów Euro i stworzyć Regulamin Kibica Euro 2012, ale także  sprawdzić się w konkursach, np. na największą liczbę celnych strzałów do bramki.
- Strefa Tańca – gdzie dla wszystkich grup wiekowych prowadzona była nauka wybranych tańców europejskich i polskich tańców regionalnych.

Warto również wspomnieć, że 5 maja 2011 r., w Pałacu Kultury i Nauki odbyła się uroczysta gala inaugurująca Forum, podczas której wręczone zostały nagrody w konkursie Eurolider 2011 oraz poznaliśmy laureatów IV edycji konkursu „Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich”. Nagrody wręczyli laureatom premier Donald Tusk oraz Minister Rozwoju Regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

Laureaci IV edycji konkursu „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich”:

KATEGORIA OBIEKT TURYSTYCZNY
Budowa Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
Projektodawca: Miasto Stołeczne Warszawa

KATEGORIA REWITALIZACJA
Przebudowa, rozbudowa i nadbudowa budynku na siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu
Projektodawca: Miasto Opole

KATEGORIA ZABYTEK
Nowe Sukiennice. Remont i modernizacja Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w krakowskich Sukiennicach
Projektodawca: Muzeum Narodowe w Krakowie

KATEGORIA TURYSTYKA AKTYWNA
Droga Królewska dla niepełnosprawnego turysty
Projektodawca: Gmina Miejska Kraków

KATEGORIA PRODUKT PROMOCYJNY
Lublin Sztukmistrzów – nowy produkt kulturowy i turystyczny oraz promocja wydarzeń artystycznych
Projektodawca: Gmina Lublin

KATEGORIA TURYSTYKA TRANSGRANICZNA
Nieznana Europa – rozwój infrastruktury turystycznej pogranicza białorusko-polskiego w obszarze Kanału Augustowskiego i Niemna
Projektodawca: Suwalska Izba Rolniczo-Turystyczna

KATEGORIA OBSZARY WIEJSKIE
Uruchomienie ośrodka aktywnej rekreacji w Łękuku Małym
Projektodawca: Folwark Łękuk Przyłuccy Spółka Jawna