‹ Poprzedni wpis Wróć do listy wpisów Następny wpis ›

Robert Sowa w fabryce serów LAZUR

 

 

HISTORIA MLECZARNI
Spółdzielnię Mleczarską w Nowych Skalmierzycach, w Południowej Wielkopolsce utworzyli w 1929 roku rolnicy – producenci mleka. Tutaj też w 1959r. rozpoczęto pierwsze próby produkcji serów z przerostem szlachetnej, niebieskiej pleśni Penicillium roqueforti. Wzorowano się na recepturze znanych francuskich serów Roquefort, ale nadano im polską nazwę ROKPOL.

Pod koniec ubiegłego tysiąclecia, wobec rosnącej konkurencji na rynku mleczarskim, zrezygnowano z wytwarzania innych produktów mleczarskich i postanowiono rozwijać produkcję sera rokpol, któremu od błękitu pleśni nadano nazwę LAZUR. Wkrótce taką samą nazwę przyjęła spółdzielnia. Wąska specjalizacja pozwoliła lepiej wykorzystać posiadane środki inwestycyjne i obniżyć koszty jednostkowe. Skupienie się na jednym produkcie zaowocowało szybkim wzrostem jakości, dzięki czemu sery LAZUR zdobyły zaufanie i uznanie konsumentów.

Stopniowo wprowadzano na rynek inne odmiany serów: LAZUR PERŁOWY (z białą pleśnią), LAZUR TURKUSOWY (z zieloną pleśnią). Dzięki zaszczepianiu szlachetną błękitną pleśnią nie tylko wnętrza sera, ale także jego powierzchni uzyskano nowy produkt – ser z przerostem i porostem pleśni o nazwie LAZUR SREBRZYSTY a po wzbogaceniu go o bakterie probiotyczne Lactobacillus acidophilus i dodaniu naturalnego barwnika annato – LAZUR ZŁOCISTY. Kolejny produkt powstał z połączenia dwóch technologii produkcji: serów żółtych i serów pleśniowych. LAZUR SKALMIERZYCKI to łagodny w smaku ser pleśniowy dla nowej grupy smakoszy.
S.M. LAZUR posiada uprawnienia do handlu nie tylko na rynku UE, ale także na rosyjskim i amerykańskim. Swoje sery eksportuje wyłącznie pod marką LAZUR.
Sery LAZUR produkowane są zgodnie z certyfikowanym systemem jakości ISO 22000. Posiadają renomowane znaki TERAZ POLSKA oraz POZNAJ DOBRĄ ŻYWNOŚĆ, które zostały przyznane na podstawie wnikliwej i wszechstronnej oceny standardów produkcji i sprzedaży. Są one gwarancją najwyższej jakości produktu.
LAZUR to firma ze 100% udziałem polskiego kapitału.

O SERACH...
Lazur, to szlachetne sery pleśniowe produkowane w oparciu o oryginalną recepturę wypracowaną przez 50 lat pleśniowej tradycji w Nowych Skalmierzycach. Rozpływając się w ustach łączą w sobie kremowy, maślany smak miąższu z aromatycznym posmakiem charakterystycznym dla każdego rodzaju pleśni niebieskiej, białej i zielonej.
Zastosowanie do produkcji szlachetnej pleśni Penicillium roqueforti powoduje, że charakteryzują się one wysoką wartością biologiczną i odżywczą.
Rozwijające się w miąższu sera pleśnie wytwarzają enzymy, które rozkładając białka do łatwo przyswajalnych białek prostych - peptydów i aminokwasów, podwyższają ich strawność oraz uwalniają wyższe kwasy tłuszczowe.
Wysoka wartość odżywcza serów Lazur spowodowana jest również, niespotykaną w innych rodzajach serów biosyntezą witamin, co powoduje, że ich poziom jest wyższy niż w serach żółtych (dotyczy to szczególnie wit. B12, A, E i biotyny).
Subtelny, złożony smak i aromat powstaje podczas wielotygodniowego dojrzewania w specyficznych warunkach. Właśnie wtedy następuje rozkład białek oraz rozkład tłuszczu i przyrost niższych kwasów tłuszczowych. Wyjątkowe walory smakowo - zapachowe powodują, że sery Lazur posiadają szerokie zastosowanie kulinarne.

Dlaczego warto spożywać sery Lazur?
Przede wszystkim dlatego, że w wyniku niespotykanych w innych serach przemian charakteryzują się wysoką wartością odżywczą:
• są źródłem łatwo przyswajalnego białka i  lekkostrawnego tłuszczu mlekowego, który jest jednym z najcenniejszych składników  naszej diety i jednocześnie jednym z najistotniejszych elementów w profilaktyce nadciśnienia tętniczego i miażdżycy,
• są bogate w związki mineralne m.in.  wapń, magnez, fosfor, sód, które występują w optymalnych proporcjach i są łatwo przyswajalne,
• zawierają więcej witamin niż inne sery.
Szczególnie polecamy ser „Lazur złocisty”, który wzbogacono o aktywne szczepy bakterii probiotycznych LA-5® , które wywierają korzystny wpływ na organizm człowieka m.in. przywracają właściwą mikroflorę po kuracji antybiotykowej, regulują perystaltykę jelit w konsekwencji poprawiając przemianę materii, łagodzą objawy nietolerancji laktozy oraz poprawiają mikroflorę jelitową.