‹ Poprzedni wpis Wróć do listy wpisów Następny wpis ›

Robert Sowa i Jan Kuroń w TVN Warszawa

 

- Uważam, że świąteczne gotowanie to gra zespołowa. Można fajnie bawić się z dziećmi. Piekarnik, przyprawy korzenne dają klimat świąt, więc zdecydowanie polecam przygotowanie pierniczków. Wybrałem przepis Agnieszki Wrzosek. Pierniczki to świetna dekoracja choinki i prezent dla znajomych. Obecnie można wycinać przeróżne kształty z pierników i w różny sposób je pomalować – powiedział Robert Sowa.

Spośród przepisów internautów Robert Sowa wybrał wybrał również interesujący przepis na kapustę wigilijną. Znany mistrz kulinarny powiedział: „Kapusta wigilijna to z jednej strony prosta potrawa wigilijna, ale można ją urozmaicić miodem, olejem lnianym, suszonymi śliwkami i grzybami, tak, jak zrobił to w swoim przepisie internauta o nicku „bigpiotrek".

Jan Kuroń zwrócił uwagę na pierożki z Wileńszczyzny. Dlaczego? Jak sam powiedział: „Moim faworytem są pierożki według przepisu Magdaleny. Są ze słodką kapustą, pieczone w piekarniku. Ciekawym pomysłem są jajka na twardo dodane do pierogów. Jam mam słabość do kuchni z Kresów, a to potrawa z Wileńszczyzny”.

A oto przepisy wyróżnione przez kulinarnych mistrzów:

KAPUSTA WIGILIJNA

Składniki:
3 kg kapusty kiszonej (z własnego kiszenia)
3 garście suszonych grzybów (tylko kapelusze)
100-150 g suszonych śliwek bez pestek
250 ml oleju lnianego
2-3 łyżki miodu

Sposób przygotowania:
Z kapusty odsączyć sok. Sok należy zachować, a kapustę zalać wodą i gotować na wolnym ogniu przez  ok. 2 godziny. Suszone grzyby zalać wodą, aby zmiękły. Grzyby wraz z wodą dodać do gotującej się kapusty, gotować 30 minut. Po tym czasie wystawić na balkon i pozostawić na noc (chodzi o to, aby kapusta przemarzła, więc idealnie, jeśli jest mróz). Na drugi dzień zagotować kapustę, dodać pokrojone w paski suszone śliwki, miód i olej lniany, chwilę pogotować i ponownie wystawić na balkon. Kapustę należy zagotować co drugi dzień. Jeśli kapusta będzie mało kwaśna, należy dodać pozostawiony sok. Ważne, aby uchwycić balans między słodkim miodem, a naturalnym kwasem z kapusty.

 

PIERNICZKI

Składniki:
5 łyżek miodu
50 g margaryny
jajko
pół szklanki cukru
1 łyżka wody
1 łyżeczka sody oczyszczonej
przyprawa do pierników
300 g mąki
50 g cukru pudru
 
Sposób przygotowania:
Margarynę, miód i cukier roztopić w rondlu, odstawić do przestygnięcia, a następnie wlać do miski. Do masy dodać jajko oraz mąkę z proszkiem do pieczenia i przyprawą do pierników. Zagnieć ciasto i pozostawić je pod przykryciem na ok. 1,5 godziny. Po upływie tego czasu ciasto należy rozwałkować na grubość ok. 0,5 cm i wyciąć z niego pierniczki. Wycięte z ciasta pierniczki piec 20 minut w temperaturze 200 °C. Gdy wystygną, można przystąpić do ich dekoracji. Udekorowane ciasteczka należy odstawić w suche miejsce na ok. 3-5 tygodni.

 

PIEROGI Z KAPUSTĄ I GRZYBAMI

Składniki:
słodka kapusta
kilka suszonych grzybów
2-3 jajka na twardo
zeszklona cebulka
sól, pieprz

Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki nadzienia posiekać. Przygotować kruche, lekko słone ciasto z niewielką ilością śmietany, rozwałkować i wykroić z niego krążki do pierogów. Na kółkach ciasta umieścić farsz, skleić brzegi i upiec na złoty kolor. Pierożki muszą się udać, a smak i aromat jest nieporównywalny i na długo zostaje w pamięci.