‹ Poprzedni wpis Wróć do listy wpisów Następny wpis ›

Podsumowanie projektu "Zdrowa Szkoła"

 

W ramach projektu odbył się cykl 10 spotkań z młodzieżą na terenie całej Polski, które miały na celu propagowanie zdrowego stylu odżywiania oraz przeprowadzenie kampanii informacyjnej o łososiu norweskim pochodzącym z krystalicznie czystych głębin norweskich fiordów.

logoKSK.jpgNORWESKILOSOS.JPG

Łącznie w szkoleniach uczestniczyło ponad 1200 osób, a realizująca projekt ekipa przemierzyła wszystkie regiony kraju, odwiedzając kolejno: Wrocław, Kołobrzeg, Białystok, Bielsko-Białą, Kraków, Olsztyn, Katowice, Gdańsk, Warszawę i Wisłę.

Projekt prowadzony był przez dwóch kucharzy znanych m.in. z programu „Dzień Dobry TVN”. Pierwszym z nich był wieloletni ambasador ryb i owoców morza z Norwegii, znany mistrz kulinarny Robert Sowa, a towarzyszył mu młody, zdolny i niebywale ambitny przedstawiciel młodego pokolenia kucharzy – Grzegorz Łapanowski. To duet, który doskonale prezentował aspekty zdrowotne, wynikające ze spożywania ryb i owoców morza z Norwegii. Oprócz części teoretycznej, podczas każdego spotkania przygotowany był pokaz, podczas którego Robert Sowa i Grzegorz Łapanowski prezentowali dania przygotowane na bazie łososia norweskiego w połączeniu ze zdrowymi, tradycyjnie polskimi produktami.

- Projekt miał na celu uaktywnienie młodzieży w swoim zawodzie. Namawialiśmy uczniów, aby wzięli fach w swoje ręce i chcieliśmy pokazać im, że kulinaria to nie tylko mięso, ale również ryby i owoce morza, które w naszym kraju są niestety wciąż niedocenianie. Ryby często kojarzą się Polakom z usmażonym na głębokim tłuszczu panierowanym filetem z surówką z kiszonej kapusty. Dlatego chcieliśmy pokazać młodym kucharzom, że to nieprawda i że ryba jest bardzo wdzięcznym surowcem, na bazie którego można przygotować wspaniałe, pachnące ziołami, a przede wszystkim zdrowe dania – podkreślał Robert Sowa.

Podczas pokazów mistrzowie kulinarni zaprezentowali nowoczesne metody przygotowania posiłków tak, aby nie tracić ich walorów odżywczych i smakowych. Na przykładzie dań z łososia norweskiego omówione zostały techniki, które pozwalają norweskim kucharzom wygrywać najbardziej prestiżowe konkursy kulinarne na świecie. Wszak podstawowym celem projektu była edukacja i popularyzacja łososia norweskiego, jako głównego składnika dań. Na oczach zgromadzonych uczniów i zaproszonych gości przygotowywano więc dania na bazie łososia norweskiego, które następnie były degustowane przez wszystkich uczestników szkoleń. Dzięki temu młodzież miała okazję nie tylko poznać techniki przygotowywania dań, ale również przekonać się, jak owe potrawy smakują. 

Podczas prezentacji uczniowie wysłuchali także wypowiedzi mistrzów na temat obowiązujących w gastronomii trendów oraz popularnych technikach kulinarnych.  Prowadzący spotkania Robert Sowa zachęcał uczniów do aktywnego udziału w szkoleniach, a młodzież bardzo chętnie odpowiadała na pytania mistrza, zdobywając ufundowane przez sponsorów nagrody. Robert Sowa uczył również, na co powinniśmy zwracać uwagę kupując świeżą rybę oraz zdradził słuchaczom, w jaki sposób wykorzystać poszczególne części ryby.

Robert Sowa był dumny z aktywnego udziału młodzieży w projekcie „Zdrowa Szkoła”. Przekonał się, że są wśród uczniów prawdziwi pasjonaci, którzy chcą się uczyć i coś osiągnąć w tym zawodzie. To ważne, bo jeśli gotowanie jest dla kogoś zarazem hobby, to praca nie będzie go męczyła i ma większe szanse na osiągniecie sukcesu. Żadna praca nie jest lekka, ale jeśli robimy to, co lubimy, to na pewno będziemy spełnieni i zadowoleni z naszej drogi zawodowej.

Serdecznie dziękujemy sponsorom, firmom współpracującym, patronom medialnym oraz przede wszystkim Dyrektorom szkół i nauczycielom, którzy uczestniczyli w realizacji projektu.

Główny sponsor projektu:

 NORWESKILOSOS.JPG
Za pomoc w realizacji pokazów dziękujemy również firmom:

 Suempol.jpgInterEuropol.jpg

 

Patronat medialny:

 Newsgastro.jpgmojegotowanie.jpgPrzegladGastronomiczny.jpgMojprzepislogo.jpg