‹ Poprzedni wpis Wróć do listy wpisów Następny wpis ›

Doradca Smaku XI, odc. 40 – pierożki chinkali

7 listopada w ostatnim odcinku XI sezonu programu „Doradca Smaku” Robert zaprezentował widzom TVN danie gruzińskie pierożki chinkali. Sprawdźcie ten przepis! Są to pierożki z mięsnym, doprawionym kolendrą, nadzieniem, które zachwycą wszystkich wielbicieli domowych pierogów. Smacznego!

Pierożki chinkali

Składniki:
mąka pszenna - 1 szklanka
woda ciepła - 50 mililitrów
oliwa - 3-4 łyżki
mięso wołowe - 200 gramów
mięso wieprzowe -200 gramów
czosnek - 2 ząbki
cebula - 1 sztuka
cebula dymka - 3 sztuki
natka pietruszki - 1/2 pęczka
olej rzepakowy - 40 mililitrów
rosół wołowy - 100 mililitrów
woda - 2 litry

Przyprawy Prymat do smaku:
Sól o obniżonej zawartości sodu
pieprz czarny grubo mielony
kolendra cała
Pieprz kolorowy - MŁYNEK
sól morska - MŁYNEK

Sposób przygotowania:
Do miski przesiewamy mąkę pszenną. Dodajemy ciepłą wodę, oliwę i płaską łyżeczkę soli o obniżonej zawartości sodu. Ciasto ugniatamy. Wyrabiamy rękoma. Przygotowane ciasto wkładamy do miski, nakrywamy ściereczką i zostawiamy na około 15-20 minut.

Dwa rodzaje mięsa mielonego przekładamy do dużej szklanej miski. Siekamy czosnek. Białą cebulę kroimy w małą kosteczkę. Siekamy szczypior oraz natkę pietruszki. Na patelnię wylewamy olej rzepakowy. Dodajemy pokrojony czosnek (może być wyciśnięty przez praskę) oraz cebulę. Podsmażamy na złoty kolor. Gotową cebulę z czosnkiem wrzucamy do miski z przygotowanym mięsem. Dodajemy czarny pieprz grubo mielony. Posypujemy szczypiorem i dużą ilością natki pietruszki. Doprawiamy szczyptą soli morskiej. Kolendrę miażdżymy w moździerzy i dodajemy do mięsa. Podlewamy rosołem i ugniatamy farsz rękoma.

Stolnicę posypujemy mąką. Wyrośnięte ciasto kroimy na dwie części. Rozciągamy i wałkujemy. Wykrawamy miską duże, okrągłe kształty ciasta. Na wykrojone ciasto nakładamy farsz. Ciasto z farszem zwijamy w stożek (formujemy pierożki).

Wodę solimy i doprowadzamy do wrzenia. Na wrzątek delikatnie wkładamy przygotowane pierożki i gotujemy do momentu ich wypłynięcia (około 3-4 minuty).

Podanie: gotowe pierożki wyciągamy z wody (łyżką cedzakową) na talerz. Natkę pietruszki drobniutko siekamy, posypujemy pierożki. Doprawiamy kolorowym pieprzem.

Podpowiadamy: jeżeli ciasto na pierogi jest zbyt mało sprężyste, możemy dodać więcej oliwy.

Źródło: doradcasmaku.pl