‹ Poprzedni wpis Wróć do listy wpisów Następny wpis ›

80-lecie SM Lazur

 

Obchody rozpoczęto Mszą Św. w kościele p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Nowych Skalmierzycach celebrowaną przez Jego Ekscelencję ks. Biskupa Napierałę. W kościele miało też miejsce uroczyste  poświęcenie sztandaru SM Lazur.

Kolejna część uroczystości jubileuszowej odbyła się na terenie SM Lazur, gdzie poświęcony został nowy budynek serowni. Było również uroczyste przecięcie wstęgi przez: Wojewodę Piotra Florka, Wicemarszałka Wojciecha Jankowiaka, Starostę Ostrowskiego Włodzimierza Jędrzejaka, Burmistrza gminy i miasta Nowe Skalmierzyce Bożenę Budzik oraz Prezesa SM Lazur Zenona Michasia.

 

Na Uroczystej Gali z okazji jubileuszu 80-lecia Spółdzielni Mleczarskiej Lazur zebrało się ponad pół tysiąca osób, a wśród nich najwyższe władze województwa i powiatu oraz przedstawiciele Krajowej Rady Spółdzielczej, Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich, Agencji Rynku Rolnego, ARiMR, Fundacji „Teraz Polska”, Klubu Polskich  Producentów Żywności. Nie zabrakło też prezesów spółdzielni mleczarskich, dostawców, kooperantów i przedsiębiorców. 

Na uroczystej Gali Dinner serwowano oczywiście dania z serem pleśniowym Lazur. Godny uwagi jest fakt, że wszystkie potrawy przygotowali kucharze restauracji Lazur, zdając na 5-tkę egzamin w tej dziedzinie. Świat sztuki kulinarnej prezentował sam Mistrz Robert Sowa, który o serach pleśniowych wie wszystko, tworząc  prawdziwe serowe arcydzieła. „Sery Lazur wyróżnia  intensywny smak i aromat, kapitalnie łączą się jako dodatek do sosów zarówno mięsnych, jak i rybnych. Nie wyobrażam sobie fantastycznych tagliatelle bez sera pleśniowego z dodatkiem suszonych pomidorów”- stwierdził Robert Sowa.

Podczas jubileuszowych uroczystości zaprezentowana została historia spółdzielni począwszy od 1929 roku aż do czasów współczesnych, co pozwoliło Gościom  na zapoznanie się kolejami losów spółdzielni w Nowych Skalmierzycach na przestrzeni lat i przemian ustrojowych w Polsce. Zasłużonym osobom  zostały wręczone odznaczenia: Dyplom Uznania za długoletnią Służbę na rzecz rozwoju Spółdzielni Mleczarskiej LAZUR. Odznaką Honorowa Marszałka Województwa Wielkopolskiego za Zasługi dla Wielkopolski, nagrodzona została Spółdzielnia Mleczarska  LAZUR oraz osoby szczególnie związane ze spółdzielnią i zasłużone dla Wielkopolski. Wyróżniono Zasłużonych dla Rolnictwa, Zasłużonych dla Ruchu Spółdzielczego oraz Zasłużonych dla Spółdzielczości Mleczarskiej. Nagrodzono prawie 100 osób, których postawa, działalność i praca  stała się przyczynkiem do rozkwitu Spółdzielni  i jej sukcesów. W trakcie uroczystej Gali spółdzielnia otrzymała już po raz drugi na kolejne 3 lata Certyfikat Zatwierdzenia Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności na zgodność z normą ISO 22.000 w zakresie produkcji serów pleśniowych, dojrzewających i topionych Lazur. Dokument  wręczył przedstawiciel firmy certyfikującej LOYDS.

Stało się tradycją, że LAZUR jest mecenasem wielu przedsięwzięć społecznych, wspomaga i promuje regionalne „młode talenty” i nie tylko, zaś jubileusz 80-lecia spółdzielni stał się doskonałą do tego okazją. Uroczystość wzbogacono więc akcją charytatywną, której celem jest pomoc w kształceniu zdolnej młodzieży i ufundowanie Stypendium dla zdolnego ucznia. Dlatego poproszono Gości, aby nie wydawali pieniędzy na kwiaty i prezenty, lecz włożyli je do skarbony, którą umieszczono w miejscu uroczystości. Można też było przekazywać datki na podane wcześniej konto, dzięki czemu udało się zebrać sporą sumę.

Przy okazji tego wspaniałego jubileuszu nie zabrakło również części artystycznej, a w niej: występu uczniów Publicznego Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach, Grupy Akrobatyczno-Baletowej Gwiazda z Miejskiego Domu Kultury w Ostrowie Wielkopolskim, koncertu wokalistek ze Studia Wokalnego Ewy Borowicz i Jacka Kasznickiego. W piękny świat tańców ludowych zabrał wszystkich Zespół Pieśni i Tańca ŁANY.

Do tańca przygrywał Zespół AWAY, nie zabrakło też konkursów z nagrodami i dobrej zabawy do rana.