‹ Poprzedni wpis Wróć do listy wpisów Następny wpis ›

Zdrowa Rodzina

luty 2010
Zdrowa Rodzina, luty 2010

Profesor Iwona Wawer
Jest kierownikiem Zakładu Chemii Fizycznej na Wydziale Farmaceutycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Zajmuje się zastosowaniem spektroskopii NMR i EPR w badaniach związków biologicznie czynnych izolowanych z roślin oraz leków. Prowadzi badania naturalnych antyoksydantów, jako składników żywności, suplementów diety i kosmetyków. Jest autorką książek o aronii, herbacie, suplementach diety oraz wielu artykułów popularno-naukowych. Mówi o sobie, że jest chemikiem z urodzenia. Hobby Pani Profesor jest żeglowanie.

Robert Sowa
Karierę gastronomiczną rozpoczął w rodzinnym Krakowie, zdobywając doświadczenie jako kucharz i kelner. Lata 1988-1992 spędził w Austrii, gdzie terminował u znanej w branży hotelarsko-gastronomicznej rodziny Cammerlander w tyrolskim Gerlos i w Bad Ischl.
Robert Sowa to członek elitarnej Fundacji Klubu Szefów Kuchni, honorowy prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni oraz były kucharz polskiej reprezentacji w piłce nożnej, uczestnik Mundialu Korea-Japonia 2002.
W 2003 roku podczas Dni Polskich w Berlinie otrzymał Statuetkę za promowanie Kuchni Polskiej na Świecie. Wyróżniony tytułem honorowym przez Kulinarny Instytut Francuski, laureat najbardziej prestiżowej nagrody “Oskar Kulinarny 2004” w kategorii osobowość kulinarna roku oraz „Oskar Kulinarny 2006” w kategorii książka, przyznawanych przez liczne grono dziennikarzy.
Wielbicielom dobrego jedzenia znany jest jako Ambasador ryb i owoców morza z Norwegii.
To także  propagator dań prostych, ciekawych i zdrowych oraz główny szef wakacyjnego gotowania podczas letnich imprez organizowanych pod hasłem „Lato z Radiem”,  „Koncertowe Lato – muzyka najlepsza pod słońcem”, „Przebojowe Lato 2007, 2008” oraz „Lato Przebojów 2009 Radia ZET i tygodnika Gala”.
Hobby Roberta Sowy to organizowanie ciekawych wydarzeń kulinarnych w całej Polsce i zdobywanie kolejnych doświadczeń zawodowych.
A obecnie po 17 latach zarządzania kuchnią hotelową, Robert postanowił spróbować swoich sił w nowym miejscu. Będzie to kameralna, stylowa, komfortowa i w pełni autorska restauracja najbardziej znanego polskiego mistrza kulinarnego.

Potrawy na zdrowe kości
Najbogatszym źródłem wapnia jest mleko i jego przetwory: kefir, jogurt, twarożek, sery dojrzewające. Dostarczenie organizmowi 1 g wapnia oznacza wypicie aż 4 szklanek mleka. Proponowane przepisy pokrywają dzienne zapotrzebowanie organizmu na wapń.

ŁOSOŚ NORWESKI PODANY Z SOSEM Z SERA PLEŚNIOWEGO ZE SMARDZAMI, SZPINAKIEM I CZARNYM KAWIOREM

Składniki dla 4 osób:
600 g fileta z łososia norweskiego
Marynata:
½ szklanki oliwy z oliwek
2 ząbki czosnku
1 papryczka chili
Sok z 1 limonki
4 gałązki tymianku
Sól truflowa
Sos:
4 łyżki oliwy z oliwek
2 pokrojone w kostkę szalotki
2 wyciśnięte ząbki czosnku
1 posiekana papryczka chili
8 smardzów z zalewy
100 g sera Lazur skalmierzycki
100 ml białego wytrawnego wina
200 ml śmietany kremówki
100 g zblanszowanych liści szpinaku
6 pokrojonych suszonych pomidorów
2 łyżki płatków parmezanu
Do smaku: sól, grubo mielony czarny pieprz, tymianek, gałka muszkatołowa Prymat
Dekoracja:
Świeże kiełki
4 łyżeczki czarnego kawioru astrachańskiego
1 limonka

Sposób przygotowania:
Oczyszczony, umyty i osuszony filet z łososia norweskiego pokroić na cztery równe części. Zamarynować we wszystkich składnikach marynaty i odstawić na 4-6 godzin.
Na rozgrzanej oliwie podsmażyć cebulę, czosnek i chili, dodać smardze oraz ser Lazur skalmierzycki i całość smażyć przez około 5 minut. Następnie wlać wino i śmietanę, gotować do momentu odparowania wody. Gdy sos zgęstnieje dodać szpinak, suszone pomidory i parmezan. Całość doprawić do smaku.
Łososia piec 20 minut w temperaturze 180ºC lub usmażyć na patelni grillowej. Tak przygotowaną rybę podawać z sosem z sera pleśniowego ze smardzami i szpinakiem. Udekorować czarnym kawiorem i limonką.

 

ZAPIEKANE AWOKADO W SOSIE Z SERA LAZUR Z BAZYLIĄ I SUSZONYMI POMIDORAMI
Składniki dla 4 osób:
2 dojrzałe awokado bez skóry
1 cytryna
1 pęczek posiekanej dymki
4 łyżki oliwy z oliwek
2 ząbki czosnku
500 ml śmietany kremówki
200 g sera Lazur błękitny
2 łyżki pokrojonych suszonych pomidorów
1 łyżka prażonych orzeszków piniowych
100 ml białego wytrawnego wina
Sól, bazylia, grubo mielony czarny pieprz, ostra papryka Prymat

Sposób przygotowania:
Awokado wydrążyć, pokroić w dużą kostkę, skropić sokiem z cytryny i przełożyć do żaroodpornego naczynia. Na głębokiej patelni rozgrzać oliwę z oliwek, podsmażyć cebulę i czosnek, dodać pokruszony ser Lazur błękitny, suszoną bazylię oraz białe wino i gotować 5 minut. Następnie wlać śmietanę, dodać suszone pomidory i gotować do momentu uzyskania jednolitego kremu. Do sosu dodać orzeszki piniowe i doprawić do smaku.
Gotowym sosem zalać awokado. Całość piec 20 minut w temperaturze 180˚C. Zapiekane awokado podawać z chrupiącą ciabattą.

 

SZPINAK Z SEREM LAZUR I SUSZONYMI POMIDORAMI
Składniki dla 4 osób:
1,5 kg szpinaku
Świeżo starta gałka muszkatołowa
1 mała słodka cebula
4 drobno posiekane ząbki czosnku
2 łyżki masła
200 g pikantnego sera Lazur złocisty
50 ml śmietany
2 łyżki pokrojonych w paski suszonych pomidorów
100 ml białego wytrawnego wina
1 łyżka orzeszków piniowych
Sól, świeżo mielony czarny pieprz Prymat do smaku

Sposób przygotowania:
Szpinak dokładnie umyć pod bieżącą wodą, usunąć zgrubiałe łodygi, parzyć małymi partiami ok. 5 sekund, po czym od razu przekładać do zimnej wody z lodem i dokładnie odcisnąć. Ser Lazur złocisty podgrzać ze śmietaną i białym winem. Na maśle podsmażyć czosnek i posiekaną cebulę, a następnie dodać szpinak. Po zagrzaniu szpinaku dodać sos z sera pleśniowego i suszone pomidory. Całość doprawić do smaku solą, odrobiną świeżo tartej gałki muszkatołowej i świeżo mielonym pieprzem.

 

FILET Z HALIBUTA Z ZAPIEKANYM AWOKADO W SOSIE Z SERA GORGONZOLA Z SUSZONYMI POMIDORAMI
Składniki dla 4 osób:
4 x 160 g fileta z halibuta
Marynata:
¼ szklanki oliwy z oliwek
Przyprawa do ryb Prymat

2 dojrzałe awokado
1 cytryna
100 g sera gorgonzola
2 łyżki masła
200 ml śmietany kremówki
2 szalotki
100 ml białego wina
Sól, pieprz biały mielony Prymat do smaku
Do dekoracji: kapary, orzeszki piniowe

Sposób przygotowania:
Oczyszczone i umyte filety z halibuta zamarynować w oliwie z oliwek z dodatkiem przyprawy do ryb Prymat. Awokado obrać, pokroić w plastry i skropić sokiem z cytryny. Pokrojoną w kostkę cebulę podsmażyć na maśle, dodać ser gorgonzola, białe wino i śmietanę. Całość dusić do momentu uzyskania jednolitego, gęstego sosu, a następnie doprawić do smaku solą i białym pieprzem.
Rybę ułożyć na blasze i piec 20 minut w temperaturze 180ºC. Na 5 minut przed końcem pieczenia na halibucie ułożyć skropione sosem z sera gorgonzola plastry awokado i suszone pomidory.
Tak przygotowane filety z halibuta ułożyć na talerzach wraz z zapiekanym awokado, udekorować kaparami i prażonymi orzeszkami piniowymi. Podawać z chrupiącą bagietką lub ryżem.

 

CZEKOLADA NA GORĄCO Z PRZYPRAWAMI KORZENNYMI
Składniki:
1 l mleka
500 ml śmietany 36%
500 g gorzkiej czekolady
1 łyżeczka przypraw korzennych

Sposób przygotowania:
Mleko i śmietanę zagotować. Czekoladę pokroić na małe kawałki i stopniowo dodawać do mleka, cały czas mieszając. Dodać przyprawy korzenne i gotować kilka minut na małym ogniu. Gotowa do picia czekolada powinna być lekko zagęszczona i jedwabista.