‹ Poprzedni wpis Wróć do listy wpisów Następny wpis ›

Gazeta Wyborcza

kwiecień 2010
Gazeta Wyborcza, kwiecień 2010

 

•• Jeśli dobrze gotujesz, zgłoś się do konkursu na najsmaczniejsze danie organizowanego przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Jeśli nie, nic straconego - w niedzielę będziesz mógł skosztować potraw innych. Tego dnia łasuchów czeka nie lada gratka, bo gościem imprezy będzie m.in. znany kucharz Robert Sowa.

„Gotowanie na polanie" to impreza, która ma popularyzować tradycje kulinarne Mazowsza w samym regionie, jak i wśród mieszkańców innych części Polski. Gościem specjalnym będzie Robert Sowa – znany przede wszystkim jako szef kuchni warszawskiego hotelu Sobieski, honorowy prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni oraz były kucharz polskiej reprezentacji w piłce nożnej. Telewidzowie znają go jako jednego z gospodarzy programu „Dzień dobry TVN".

W niedzielę ugotuje coś specjalnie dla nas. Będzie również jurorem w konkursie na „Najsmaczniejszą potrawę mazowiecką" - aby wziąć w nim udział, trzeba do jutra dostarczyć do skansenu wypełnioną kartę zgłoszenia (druki do pobrania na www.mwmskansen.pl). Rywalizacja odbywać się będzie w kilku kategoriach - m.in. najsmaczniejsza zupa, potrawa mięsna czy ciasto.

Tego dnia nie zabraknie również innych atrakcji, zagra folkowy zespół Czeremszyna. Będzie można usłyszeć: akordeon, gitarę, mandolinę, skrzypce, bałałajkę basową, fujarę słowacką, perkusję oraz instrumenty perkusyjne. A Stowarzyszenie Regionalne Wsi Urzecze Łowiczanie zaprezentuje widowisko weselne.

Można będzie też zobaczyć pokazy rzemiosła i rękodzieła w wykonaniu twórców ludowych - m.in. ubijania masła w kierzance (oczywiście później skosztujemy wyrobu), przędzenia wełny na kołowrotku, haftu i koronki, prania i maglowania bielizny czy wikliniarstwa.

Ma być również cieszący się od lat dużym powodzeniem kiermasz żywności: pieczywa, licznych miodów, ciepłych dań kuchni regionalnej. Przez cały dzień na polanie będzie paliło się ognisko i każdy będzie mógł upiec sobie kiełbaski. Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych uczestnikach imprezy, na środku polany Rozłogi specjalnie dla nich rozstawione zostaną dmuchane zjeżdżalnie, zamek do skakania, szczudła, obręcze do toczenia. Tego dnia maluchy będą mogły zapoznać się z dawnymi zabawami dziecięcymi, a także bawić się replikami zabawek sprzed lat.

Impreza potrwa od godz. 10 do 18, szczegółowy program na www.mwmskansen.pl.

Kinga Wochowska