‹ Poprzedni wpis Wróć do listy wpisów Następny wpis ›

Zakończyło się III Forum Funduszy Europejskich

 

 

 

Polska jest największym beneficjentem Funduszy Europejskich na lata 2007-2013. Na rozwój infrastruktury, wsparcie innowacyjnych firm oraz rozwój regionów i kapitału ludzkiego otrzymaliśmy 67,3 mld euro. Z sukcesem wykorzystujemy szansę, jaką daje nam członkowstwo w Unii Europejskiej. Na naszych oczach zmienia się rzeczywistość – wszyscy jesteśmy nie tylko świadkami, ale i współuczestnikami tego niesamowitego procesu. Dlatego też tegoroczne Forum Funduszy Europejskich odbyło się pod hasłem: „Czas ekscytujących przemian”.

Podczas części otwartej Forum wszyscy odwiedzający mieli okazję przekonać się, jak dużo już osiągnęliśmy i jak wiele jeszcze możemy zdziałać dzięki środkom unijnym.
Podczas III Forum Funduszy Europejskich na Placu Defilad odbyły się liczne atrakcje, m.in.:

• gry i konkursy z atrakcyjnymi nagrodami, które miały miejsce na blisko 100 stanowiskach wystawienniczych, instytucji zaangażowanych we wdrażanie Funduszy Europejskich;
• lekcje europejskie, które odbywały się w Centrum Informacyjnym, gdzie prezentowane były krótkie filmy, w niebanalnej formie pokazujące, jak w Polsce wykorzystujemy Fundusze Europejskie;
• możliwość rozmowy z ekspertami w dziedzinie Funduszy Europejskich;
• degustacja regionalnych przysmaków z różnych części Polski;
• pokaz udzielania pierwszej pomocy zorganizowany przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe;
• eksperymenty, doświadczenia i pokazy prowadzone przez Centrum Nauki Kopernik;
• występ kabaretu OT.TO;
• zajęcia artystyczne: lepienie z gliny, warsztaty tańca hip-hop;
• koncert finałowy Patrycji Markowskiej i Przyjaciół.

W ramach III Forum Funduszy Europejskich na stoisku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyły się pokazy Roberta Sowy i jego kulinarnego teamu.

Podczas pokazów przygotowywane i serwowane były dania na bazie ryb w ramach programu "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013". Każdego dnia ekipa kulinarna w składzie: Robert Sowa, Grzegorz Łapanowski, Konrad Birek i Krzysztof Baranowski wyserwowała łącznie 1000 porcji dań, w tym trzy dania na ciepło (300 porcji), dwa dania zimne przygotowane na bazie śledzia (500 porcji) oraz pyszne sushi przygotowane przez Kamila Antosika (200 porcji).

W ramach pokazów przygotowano i wyserwowano m.in.: 
- pieczonego dorsza z salsą z papryki i kolendry
- filety z pstrąga w prażonych migdałach ze szparagami i kurkami
- karpia z patelni z sosem z suszonych grzybów

Wszystkim zainteresowanym prezentujemy przepisy, na bazie których przygotujecie Państwo serwowane podczas III Forum Funduszy Europejskich dania. Życzymy smacznego!

 

PIECZONY DORSZ Z SALSĄ Z PAPRYKI AROMATYZOWANĄ KOLENDRĄ

Składniki dla 4 osób:
4 x 200 g filetu z dorsza

Marynata:
¼ szklanki oliwy z oliwek
1 opakowanie przyprawy do ryb
2 łyżki posiekanej natki pietruszki
2 posiekane ząbki czosnku
1 mała czuszka

Salsa paprykowo-ziołowa:
¼ szklanki oliwy z oliwek
1 łyżka prażonych pestek słonecznika
1 pęczek posiekanej świeżej kolendry
2 czerwone papryki
2 żółte papryki
1 posiekana czerwona cebula
1 papryczka chili
2 pokrojone w plasterki ząbki czosnku
1 limonka
Sól, grubo mielony czarny pieprz
Sok z cytryny do smaku

Sposób przygotowania:
Umyty i oczyszczony filet z dorsza zalać marynatą powstałą poprzez zmiksowanie wszystkich jej składników i odstawić na 4-6 godzin. Umyte papryki włożyć do piekarnika rozgrzanego do temperatury 180˚C i piec do momentu zrumienienia skórki. Ciepłe papryki zawinąć w folię spożywczą, poczekać około 15 minut aż zaparują, a następnie obrać ze skórki. Po usunięciu gniazd nasiennych papryki pokroić i połączyć z pozostałymi składnikami salsy. Całość doprawić do smaku i dokładnie wymieszać. Dorsza piec 20 minut w temperaturze 180˚C, podawać z aromatyczną salsą paprykowo-ziołową i limonką.

 

FILETY Z PSTRĄGA W PRAŻONYCH MIGDAŁACH PODANE ZE SZPARAGAMI I KURKAMI

Składniki dla 4 osób:
4 x 160 g fileta z pstrąga
100 ml oliwy z oliwek
1 łyżeczka przyprawy do ryb
Sok z ½ cytryny
320 g kurek
8 łyżek płatków migdałowych
100 g białych szparagów
100 g zielonych szparagów
1 łyżeczka świeżo siekanego koperku
80 g masła ziołowego
Sól, pieprz czarny mielony do smaku

Sposób przygotowania:
Pstrąga umyć, osuszyć papierowym ręcznikiem, zamarynować w oliwie z oliwek i przyprawie do ryb, a następnie odstawić do lodówki na ok. 2 godziny.
Na rozgrzanej oliwie podsmażyć kurki, pod koniec smażenia dodać masło ziołowe, a gdy się rozpuści dodać migdały, sok z cytryny i suszony koper. Całość smażyć jeszcze przez chwilę. Doprawić do smaku solą i pieprzem, zdjąć z ognia. Rybę wyjąć z lodówki, odsączyć z marynaty i usmażyć na patelni na złoty kolor. Pstrąga ułożyć na ugotowanych szparagach i polać obficie kurkami w migdałach. Danie podawać z cząstką cytryny i ziemniakami z wody.

 

KARP Z PATELNI Z SOSEM Z SUSZONYCH GRZYBóW

Składniki dla 4 osób:
400 g filetu z karpia
Sok z 1 cytryny
50 ml białego wina
2 ząbki czosnku
2 łyżki posiekanego koperku
4 łyżki oleju

50 g suszonych grzybów   
100 ml śmietany 36%
50 ml białego wina
30 g cebuli
2 łyżki mąki
2 łyżki oliwy do smażenia
1 roztarty ząbek czosnku
Sól, pieprz czarny mielony   

Sposób przygotowania:
Wyporcjowanego karpia skropić sokiem z cytryny i białym winem, natrzeć odrobiną roztartego czosnku i posypać posiekanym koprem. Tak przygotowaną rybę skropić olejem i pozostawić w lodówce na kilka godzin, aby uszlachetnić jej smak.
Grzyby namoczyć i ugotować w tej samej wodzie. Wystudzone grzyby pokroić w paseczki, nie wylewając wywaru z gotowania. Na małą, rozgrzaną patelnię wlać odrobinę oleju i podsmażyć cebulę, czosnek i ugotowane grzyby. Skropić białym winem, a następnie zalać śmietaną i podgrzewać cały czas mieszając, aż do momentu odparowania wody. Doprawić do smaku solą, pieprzem, czosnkiem i wywarem z gotowanych grzybów. Karpia osolić, oprószyć mąką i usmażyć na złoty kolor. Podawać z sosem z suszonych grzybów i chrupiącymi placuszkami z cukinii.