‹ Poprzedni wpis Wróć do listy wpisów Następny wpis ›

Sezon szparagowy w pełni

 

Kupując szparagi, szukajmy takich, które wyglądają na soczyste, jędrne i mają gładką skórę. Oglądajmy dokładnie końcówki - jeśli są suche, nie nadają się do kulinarnych szaleństw.

Szparagi to cudowne warzywa, które można podawać na surowo i ugotowane, na zimno i na ciepło. Mogą być dodatkiem do mięs lub oddzielnym daniem. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i tego, czy ma to być lekka przystawka, czy pożywne danie główne.

Aha, i nie zapominajmy, że szparagi zostały okrzyknięte jednym z KULINARNYCH AFRODYZJAKóW. Proponuję więc sprawdzić minimum jeden z polecanych przepisów, serwując danie ukochanej osobie.

PS. Sezon szparagowy trwa zaledwie kilka tygodni, więc spieszcie się Państwo, zanim będzie za późno…

 

DUET KREMóW SZPARAGOWYCH Z GRILLOWANYMI KREWETKAMI

Składniki dla 4 osób:
300 g białych i zielonych szparagów
2 nieduże ziemniaki
1 cebula
100 ml oliwy z oliwek
2 x 500 ml rosołu warzywnego Kucharek
200 ml śmietany 36%
Sól czosnkowa, pieprz czarny mielony Prymat do smaku
Cukier
80 g krewetek 16/20
½ łyżeczki imbiru Prymat
½ łyżeczki sambal oelek
1 łyżka prażonych ziaren słonecznika

Sposób przygotowania:
W dwóch garnkach zagotować po 500 ml rosołu warzywnego. Na oliwie z oliwek podsmażyć pokrojoną w kostkę cebulę, a następnie dodać ją do gotujących się wywarów. Szparagi umyć, obrać i włożyć do wywaru (każdy rodzaj osobno). Zupy doprawić do smaku cukrem, solą czosnkową i pieprzem Prymat. W celu zagęszczenia zupy można dodać do każdej z nich po jednym ziemniaku. Zupy zmiksować do uzyskania jednolitej konsystencji i zabielić śmietaną. Krewetki zamarynować w oliwie z oliwek, imbirze i sambal oelek, zgrillować i podawać wraz z zupą. Całość posypać prażonymi ziarnami słonecznika. 

 

HALIBUT PACHNĄCY WANILIĄ, ZE SZPARAGAMI I SOSEM HOLLANDAISE

Składniki dla 4 osób:
700 g filetu z halibuta
sól morska
½ przekrojonej wzdłuż na pół laski wanilii
½ szklanki białego wytrawnego wina
8 łyżek masła
2 żółtka
2 łyżeczki soku z cytryny
900 g białych lub zielonych szparagów
Świeżo mielony czarny pieprz Prymat

Sposób przygotowania:
Rybę oczyścić pod zimną bieżącą wodą, osuszyć papierowym ręcznikiem, umieścić w naczyniu do pieczenia i natrzeć solą morską. Tępą stroną noża oskrobać małe czarne ziarenka z wanilii i natrzeć nimi rybę. Całość zalać winem, przykryć szczelnie folią aluminiową i piec ok. 25 minut w temperaturze 200ºC. W międzyczasie w niewielkim rondlu na średnim ogniu  rozpuścić masło. W małej miseczce zmieszać żółtka i sokiem z cytryny, dodać rozpuszczone masło, a następnie ponownie wlać do rondla i ciągle mieszając gotować na małym ogniu do zgęstnienia (najlepiej na parze lub w kąpieli wodnej). Sos zdjąć z ognia i odstawić w ciepłe miejsce.
Szparagi gotować ok. 8-10 minut w lekko osolonej wodzie, następnie osuszyć, przyprawić pieprzem i przykryć, aby pozostały ciepłe. Kiedy halibut będzie gotowy, przełożyć go na półmisek. Powstały podczas pieczenia sos wlać do rondla i zredukować do ¼ szklanki. Halibuta pokroić na 4 części, ułożyć na talerzach, polać marynatą i dodać szparagi z odrobiną sosu hollandaise.