‹ Poprzedni wpis Wróć do listy wpisów Następny wpis ›

Robert Sowa na rzecz środowisk osób starszych

 

Organizatorem imprezy była Federacja Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa we współpracy z Miastem Ełk oraz Caritas Diecezji Ełckiej.

Cel projektu to integracja środowisk osób starszych, zadbanie o ich potrzeby i zachęcenie do aktywności. Spotkania mają zwrócić uwagę na problemy i potrzeby tej grupy społecznej. Do udziału w spotkaniach zaproszono osoby starsze z terenu całego województwa warmińsko-mazurskiego, jak również ich rodziny, dzieci i młodzież.

Robert z wolontariuszkami

Podczas imprezy Robert Sowa przeprowadził pokazy kulinarne, podczas których opowiedział o zasadach żywieniowych, których powinny przestrzegać osoby starsze. Mistrz kulinarny wyjaśnił zebranym, na co powinni zwracać uwagę i jak zaplanować codzienną dietę, aby zapewnić organizmowi niezbędne składniki odżywcze.

Podczas pokazu kulinarnego Robert Sowa zaprezentował, w jaki sposób przygotować smaczne i wartościowe dania: zupę z grzybów leśnych z marynowanym łososiem norweskim i świeżym koperkiem, makaron ze szpinakiem i serem pleśniowym oraz klopsiki z mięsa mielonego nadziewane serem feta podane z aromatyczną salsą pomidorową.

W programie imprezy zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, m.in.:
- debatę poświęconą osobom starszym prowadzoną przez Jana Pospieszalskiego
- występy chórów i zespołów muzycznych
- pokazy kulinarne i filmowe
- prezentacje obrazów i zdjęć
- warsztaty garncarskie,
- pokazy i warsztaty tkackie
- pokaz tworzenia kwiatów z bibuły
- wystawy rękodzieła z możliwością kupna biżuterii, koronek szydełkowych, haftów, ręcznie malowanych filiżanek, rysunków, obrazków i wyrobów kulinarnych   

Projekt zrealizowany został w ramach projektu „Akademia III Wieku Warmii i Mazur” przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych; w ramach projektu „Strażnicy Pamięci” dofinansowanego z Muzeum Historii Polski oraz projektu „Aktywny i zdrowy senior” dofinansowanego przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego; dzięki wsparciu udzielonemu przez Urząd Miasta Ełk.

W skład Komitetu Honorowego Spotkań weszli Wojewoda Warmińsko-Mazurski Pan Marian Podziewski, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Pan Jacek Protas, Prezydent Miasta Ełk Pan Tomasz Andrukiewicz oraz duchowni Kościoła Katolickiego, Ewangelicko-Habsburskiego i Prawosławnego.