‹ Poprzedni wpis Wróć do listy wpisów Następny wpis ›

Robert Sowa na Rydzewskiej Majówce

 

Jak co roku największe emocje wzbudził Konkurs Kulinarny "Na potrawę z Mazurskiej Ryby", którego głównym produktem był podczas tegorocznej edycji sum. Potrawy oceniali organizatorzy imprezy pod przewodnictwem mistrza kulinarnego Roberta Sowy.

Celem konkursu jest pokazanie lokalnej społeczności i turystom, jak duży potencjał tkwi w tradycyjnej kuchni regionu oraz ocalenie od zapomnienia przepisów i potraw naszych przodków. Do konkursu może przystąpić każdy, kto zna unikatowy przepis dotyczący mazurskiej ryby. Mogą to być osoby prywatne, a także gospody, hotele i zajazdy, czy Koła Gospodyń Wiejskich. 

W kulinarnych zmaganiach  wzięło udział 7 ekip:
- pani Halina Piwowarczyk ("Panorama" z Rydzewa)
- Ośrodek AZS WILKASY
- pani Sylwia Grzybowska („Złoty Spichlerz” z Rydzewa)
- pani Marta Wąsiakowska i Jolanta Kawałko („Stara Kuźnia" z Przykopu)
- pan Paweł Oliwniak
- pan Mirek Radomski („Marina Lester Fish” z Rydzewa)
- pani Janina Radomska reprezentująca Sołectwo Rydzewo

Pierwsze miejsce zajął sum przygotowany przez panią Martę Wąsiakowską i Jolantę Kawałko reprezentujące "Starą Kuźnię" w Przykopie. Drugie miejsce wywalczyła potrawa autorstwa Haliny Piwowarczyk z pensjonatu "Panorama" w Rydzewie, a na trzecim miejscu uplasowała się Janina Radomska, reprezentująca Sołectwo Rydzewo. Uczestnicy otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe i książki kulinarne Roberta Sowy "W poszukiwaniu smaku doskonałego" z dedykacją autora.

Pomysłodawczynią konkursu kulinarnego z Mazurskiej Spiżarni oraz Rydzewskiej Majówki jest właścicielka "Gospody pod Czarnym Łabędziem" - Selwina Nowakowska, która w swojej filozofii prowadzenia restauracji opiera się na tradycyjnej kuchni Warmii i Mazur oraz na kulinariach litewskich. Wszystkie produkty i surowce wykorzystywane w restauracji pochodzą od lokalnych dostawców i producentów, i są ekologiczne.

Organizatorzy Rydzewskiej Majówki 2011 przygotowali dla odwiedzających imprezę mnóstwo atrakcji, m.in.:
- Jarmark Staroci i Rękodzieła, który skupił miłośników staroci z duszą, rzeźby, malarstwa, wyrobów wiklinowych oraz pachnących regionalnych przysmaków, miodów i nalewek. Na dzieci czekały natomiast kolorowe lizaki i urocze drewniane koguciki.
- Konkurs Kapel Ludowych i Zespołów Śpiewaczych propagujący twórczość muzyki ludowej oraz integrujący przedstawicieli różnych kultur zamieszkujących region Polski Północno-Wschodniej (Mazurów, Warmiaków, Kurpiaków, Podlasian i Suwalan, jak również mniejszości litewskie, ukraińskie, niemieckie i białoruskie)
- Mistrzostwa Świata w Rżeniu Mazurskiego Konia - konkurs skierowany do odważnej publiczności polegający na jak najwierniejszym imitowaniu odgłosu rżenia konia. Dźwiękom wydawanym przez uczestników towarzyszyła wspaniała zabawa i ogromne pokłady dobrego humoru.

Podczas Rydzewskiej Majówki odbywały się także liczne konkursy dla publiczności z atrakcyjnymi nagrodami. Można było również spróbować swoich sił w wypalaniu wyrobów glinianych, w co z przyjemnością zaangażował się Robert Sowa oraz zobaczyć prezentację tkania na krośnie.

 

W piękny, słoneczny dzień rozpoczynający długi weekend majowy, Rydzewo zamieniło się w folklorystyczne centrum Mazur. To była kolejna edycja wspaniałej imprezy promującej jeden z najpiękniejszych polskich regionów.

Wszystkich, którym nie udało się dotrzeć do "Gospody pod Czarnym Łabędziem" w tym roku, już dzisiaj zapraszamy na kolejną edycję. Naprawdę warto!

Organizatorzy imprezy:
Ośrodek Kultury w Miłkach

Współorganizatorzy:
Gospoda „Pod Czarnym Łabędziem” w Rydzewie
Centrum Promocji i Informacji Turystycznej w Giżycku
Urząd Gminy w Miłkach
Powiat Giżycki
Stowarzyszenie Turystyki Wiejskiej w Miłkach
Lokalna Grupa Rybacka
Ochotnicza Straż Pożarna