‹ Poprzedni wpis Wróć do listy wpisów Następny wpis ›

Robert Sowa na Festiwalu Pracy i Aktywności Seniorów w Gdańsku

W środę, 10 października, Robert gotował podczas Festiwalu Pracy i Aktywności Seniorów, który odbył się w gdańskim centrum konferencyjnym AmberExpo.

Nasza ekipa przygotowała i wyserwowała do degustacji 300 porcji dań. To było smaczne popołudnie!


Gdańscy seniorzy w świetnej formie, wciąż chcą pracować i podejmować wyzwania

Bez wątpienia tegoroczny październik należy do osób starszych! Potwierdził to Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów, który 10 października odbył się w gdańskim AmberExpo. Wydarzenie, które przyciągnęło tłumy odwiedzających otworzył Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska.

- Potrzeby seniorów są mi wyjątkowo bliskie - przyznał Paweł Adamowicz. - W młodości wiele czasu spędzałem u boku babci, dziś w Urzędzie Miejskim również otaczają mnie osoby dojrzałe, z czego jestem niezwykle zadowolony. Bardzo doceniam ich aktywność, zaangażowanie oraz wiedzę popartą wieloletnim doświadczeniem - dodaje.

Na Festiwalu licznie pojawiły się osoby poszukujące nowego zatrudnienia. W strefie pracy bogatą ofertę przygotowali dla nich lokalni pracodawcy.

- Wystawiło się ponad 50. firm z ofertami zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu dla emerytów. Przy każdym stoisku wystawienniczym, przez kilka godzin, trudno było znaleźć wolne miejsca. To pokazuje, że wiele osób dojrzałych chce pozostać aktywna. Siedzenie w domu i bezproduktywnie spędzanie czas z pewnością nie jest dla nich i to cieszy - mówi Roland Budnik, dyrektor Gdańskiego Urzędu Pracy.

Nowych pracowników w niepełnym wymiarze czasu pracy poszukiwały znane na lokalnym rynku pracy firmy: Zakłady Mięsne Nowak, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Biedronka czy Hotel Orbis. Przed pierwszym spotkaniem z pracodawcą można było skorzystać z eksperckich porad doświadczonych doradców zawodowych. Pomagali oni w tworzeniu dokumentów aplikacyjnych oraz przygotowywali do rozmowy kwalifikacyjnej.

Osobne stoisko miał Gdański Urząd Pracy. Organizator Festiwalu zaprezentował w nim swoją najnowszą inicjatywę - projekt Praca Dla Seniorek i Seniorów, czyli pierwszy w Polsce punkt pośrednictwa pracy wyspecjalizowany w aktywizacji zawodowej, społecznej i kulturalnej osób starszych. Mieści się on przy al. Grunwaldzkiej 30/32 i na pierwszych swoich klientów czekać będzie już od czwartku, 11 października.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się również Strefa Zdrowego Stylu Życia. Tłum odwiedzających pojawił się przed stanowiskami, na których bezpłatnie wykonywano badania USG i EKG. Równie chętnie gdańscy seniorzy korzystali z leczniczych masaży i diagnostyki medycznej pozwalającej sprawdzić poziom cholesterolu (HDL, LDL), trójglicerydów oraz pomiaru ciśnienia tętniczego.

Pokaz magii dali wystawcy w strefie mody i urody. Pod okiem specjalistów każda mógł bowiem przejść prawdziwą metamorfozę. Na seniorów czekali fryzjerzy, styliści oraz makijażyści. Efekty ich pracy robiły ogromne wrażenie. Podobnie jak nowinki techniczne zademonstrowane w Strefie Nowych Technologii. Tu na dojrzałych gdańszczan czekały elektryczne rowery, czujniki upadku, opaski medyczne czy przyciski alarmowe oraz różnego rodzaju wykrywacze często spotykanych zagrożeń – dymu, metanu oraz czadu. Niezwykle efektowne okazały się również pokazy kina 7D.

Udziału w Festiwalu z pewnością nie żałowali również amatorzy doskonałej kuchni w najlepszym wydaniu. Aromatyczny i widowiskowy pokaz gotowania na żywo dał znany kucharz Robert Sowa. W festiwalowym menu znalazły się prawdziwe przysmaki. Każdy mógł spróbować aromatycznego kremu z marchewki, pieczonej polędwicy z dorsza i rozpływających się w ustach policzków wieprzowych.

Równie ciekawie było na scenie. Tu od początku wydarzenia działo się wiele. Uwagę seniorów przyciągnęły występy taneczne, pokazy mody dla osób dojrzałych oraz koncert chóru Gdańskiej Akademii Seniora. Wraz z upływającymi minutami robiło się coraz ciekawiej. Doskonały pokaz dobrego humoru dał znany satyryk Tadeusz Drozda, z kolei ciekawe anegdoty z życia zawodowego opowiadała popularna aktorka, Laura Łącz. Uwagę miłośników teatru skupiła z kolei Dorota Kolak. Ceniona aktorka Teatru Wybrzeże zaprezentowała niezwykły alfabet, w którym podzieliła się swoimi doświadczeniami oraz spostrzeżeniami dotyczącymi wieku, bliskości oraz szacunku do drugiego człowieka. Na koniec imprezy widowiskowy pokaz dała jedna z najstarszych polskich kapel muzycznych, będący wciąż w świetnej formie, Tercet Egzotyczny.

Źródło: Gdański Urząd Pracy