‹ Poprzedni wpis Wróć do listy wpisów Następny wpis ›

Robert Sowa grillował na konferencji prasowej

 

 

Prowadzący wprowadził zebranych w klimat grillowania i przedstawił zalety grilli elektrycznych Severin, których można używać nie tylko na działce, czy w ogrodzie, ale również  w domowej kuchni.

 

Następnie głos zabrała psycholog Maria Rotkiel, która wytłumaczyła, dlaczego grillowanie sprawia nam tak dużą przyjemność, a dietetyk Ewa Ceborska-Scheiterbauer opowiedziała zebranym, w jaki sposób mądrze przygotowywać dania na grillu, aby były nie tylko smaczne, ale przede wszystkim zdrowe.

Przez cały czas trwania konferencji przy specjalnie zaaranżowanym stanowisku do grillowania mistrzowie kulinarni – Robert Sowa i Konrad Birek przygotowywali na grillach Severin apetyczne dania: szaszłyki yakitori z łososia z sałatką z mango, melona i świeżych kiełków; grillowaną jagnięcinę nowozelandzką marynowaną w czosnku i rozmarynie podaną z sosem tzatziki; marynowaną polędwicę wołową z sałatką z rukoli, suszonych pomidorów i sera gorgonzola oraz na deser grillowane banany z lodami czekoladowymi z chili i świeżą miętą.

Robert Sowa podkreślał, że grillować można nie tylko kiełbasę, kaszankę, skrzydełka z kurczaka i karkówkę. Zachęcał do przygotowywaniu na grillu innych gatunków mięs oraz ryb, warzyw i owoców. Mistrz kulinarny przedstawił kilka sekretów udanego grillowania, jako najważniejszy uznając marynowanie. Jako obowiązkowe składniki marynaty wymienił m.in.: oliwę z oliwę lub olej rzepakowy z pierwszego tłoczenia, czosnek, świeże lub suszone zioła oraz szczyptę chili. Marynaty do mięs warto dodatkowo wzmocnić musztardą z całymi ziarnami gorczycy lub miodową – radził Robert Sowa.

Robert polecał również sposoby przygotowywania poszczególnych dań na grillu. Ciężkie mięsa i kiełbaski zdaniem kulinarnego mistrza, najlepiej grillować bezpośrednio na ruszcie, a całe ryby (np. pstrąga) w specjalnych metalowych siatkach. Indyka i kurczaka można zgrillować z obu stron bezpośrednio na ruszcie, a następnie owinąć w aluminiową folię i piec do miękkości. Podobnie możemy postąpić z ziemniakami – najpierw ugotować je na półtwardo, a następnie posypać przyprawą, zawinąć w folię i ułożyć na grillu. W paczuszkach z folii powinniśmy także piec filety z ryb (sandacza, łososia). Ryby po zamarynowaniu można obłożyć owocami lub warzywami, zawinąć w folię i piec na grillu.

Ponieważ wszystkie wypowiedzi nawiązywały do jedzenia, a w powietrzu unosił się przyjemny zapach grillowanych ryb i mięs, zarówno organizatorzy i osoby prowadzące, jak i zaproszeni goście porządnie zgłodnieli. Po prezentacji gości zaproszono więc na degustację dań przygotowanych podczas pokazów przez Roberta Sowę i Konrada Birka, a po niej na przygotowany przez restaurację Boathouse lunch.

W trakcie lunchu zorganizowany został konkurs kulinarny, podczas którego trójka ochotników stanęła do walki o tytuł grillowego mistrza. Zadaniem uczestników było przygotowanie dań na bazie składników przygotowanych przez Roberta Sowę.

 

Każdy z konkursowiczów dysponował takimi samymi produktami, a mimo to powstałe dania były bardzo różne pod względem smakowym i wizualnym. Okazało się, że każdy ma swój własny styl w grillowaniu. 

Mimo niełatwego zadania, Robertowi udało się wyłonić zwycięzcę konkursu, który otrzymał upominek ufundowany przez firmę Severin, a pozostali uczestnicy otrzymali jako nagrody pocieszenia książki Roberta Sowy „W poszukiwaniu smaku doskonałego” z dedykacją i autografem autora oraz wieloma przepisami na grillowe rarytasy.