‹ Poprzedni wpis Wróć do listy wpisów Następny wpis ›

"Napoleon ze smakiem"

Impreza zorganizowana została w ramach cyklu "Z Napoleonem do Wielkopolski - promocja walorów turystycznych i kulturowych regionu południowo – zachodniej Wielkopolski”.

Brodnica to miejsce związane z pierwszym w Polsce Szlakiem Napoleońskim. Imprezę uroczyście otworzyła Pani Wioleta Jastrząbek (Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Starostwa Powiatowego w Śremie) oraz Pan Marek Pakowski (Wójt gminy Brodnica). Spotkanie miało na celu przybliżenie mieszkańcom i gościom powiatu śremskiego tajników kuchni francuskiej.

 

Prezentacji kuchni francuskiej dokonał Robert Sowa, który nie tylko opowiedział zebranym o jej historii i ciekawostkach, ale również przygotował sześć dań kuchni francuskiej. Podczas imprezy można było skosztować m.in.: kurczaka duszonego w czerwonym winie po burgundzku, pierś z kurczaka nadziewaną serem roquefort i suszonymi pomidorami podaną na duszonej soczewicy z ziołami prowansalskimi, grillowany camembert z konfiturą figową oraz rillette wieprzowe z bagietką i marynowaną gruszką. Największe zainteresowanie wzbudziły jednak ślimaki podane z czosnkiem, białym winem, serem pleśniowym i pomidorami. 

 

Imprezę uświetnił koncert piosenki francuskiej w wykonaniu zespołu DAX, a także prelekcja hrabiego Jerzego Mańkowskiego – jednego z gospodarzy spotkania. Pan hrabia umożliwił gościom zwiedzenie pałacu i przylegającego do niego terenu, opowiadając ciekawe historie o swoich przodkach. Bardzo serdecznie przyjęto jedynego w Polsce sobowtóra Napoleona oraz Tomasza Klauza - właściciela zespołu dworsko-pałacowo-parkowego w Witaszycach. Każdy mógł zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie.

Najmłodsi uczestnicy mogli także cieszyć się dodatkowymi atrakcjami - zabawą na dmuchanym zamku lub trampolinach oraz przejażdżkami bryczką i na kucyku. Na zakończenie rozstrzygnięto konkurs literacki pn. „A mój dziadek opowiadał…”. Spośród dwunastu nadesłanych prac wyróżniono Olgę Garstkę ze Szkoły Podstawowej w Manieczkach. Gratulujemy!

 

"Napoleon ze smakiem" to jedna z wielu imprez realizowanych w ramach projektu "Z Napoleonem do Wielkopolski". Projekt realizuje sześćwielkopolskich powiatów (jarociński, gostyński, kościański, leszczyński, średzki i śremski), a jego celem jest wykreowanie nowego produktu turystycznego – Szlaku Napoleońskiego.

 

A na zakończenie kilka ciekawostek na temat kuchni francuskiej...

Francja uważana jest za kolebkę sztuki kulinarnej, a kuchnia francuska za najlepszą i najbardziej wyrafinowaną na świecie. Trzeba przyznać, że bogate tradycje kulinarne i nadzwyczajny stosunek Francuzów do kuchni, niewątpliwie stawia ich na kulinarnym piedestale. Sztuka kulinarna ewoluuje, rozwija się, zmienia, jest udoskonalana… Francuzi bardzo starannie dobierają produkty do potraw, dostosowują menu do pory dnia, dbają o każdy szczegół, przez co niewątpliwie są wzorem do naśladowania…

We Francji każdy, bez względu na pochodzenie, posiada szeroką wiedzę kulinarną. No i nie zapominajmy, że to właśnie kuchni francuskiej zawdzięczamy panierowany kotlet, omlety, majonez, sos beszamelowy i vinaigrette. Co ciekawe Francuzi przykładają dużą wagę do sosów – stworzyli nawet specjalizację w zawodzie kucharza, tzw. sosieur, do obowiązków którego należy wyłącznie przyrządzanie najwyższej jakości sosów.

Ze względu na położenie geograficzne Francuzi mają dostęp do wielu produktów – ryb słodkowodnych i morskich, owoców morza, skorupiaków, mięczaków, a nawet… żab. Dodając do tego warzywa, owoce i wina otrzymamy pełen obraz tej kuchni. Wielosmakowy, bogaty i tak bardzo różnorodny.

Jak gotowali i gotują francuscy kucharze?
W tradycyjnej kuchni francuskiej wywodzą się ciężkie sosy ze śmietany, mąki i masła, przez co potrawy są wysokokaloryczne i ciężkostrawne. Nowa kuchnia francuska (nouvelle cuisine) to jej przeciwieństwo - kucharze starają się przyrządzać delikatne sosy, aby nie „zniszczyć potrawy”, starają się nadawać potrawom niepowtarzalny smak, ale również zachować ich wartości odżywcze. Dania mają być lekkie, zdrowe i szybkie w przygotowaniu, ale nadal priorytetem jest jakość. To ona jest najważniejsza, dlatego z reguły podawane są małe porcje, ale najwyższej jakości, „małe dzieła sztuki”.

A jak wyglądają kulinaria we francuskich domach? Również imponująco…
Dzień rozpoczyna się od śniadania składającego się przeważnie z bagietki z dżemem, maczanej w kawie z mlekiem. W południe spożywane jest drugie śniadanie, które składa się z zimnej przystawki, dania ciepłego i deseru.
Obiad – najważniejszy i najmocniej celebrowany posiłek dnia rozpoczyna się o godz. 20.00, a w Paryżu i dużych miastach nawet później i często trwa do późna w nocy. Na początek obowiązkowo gorąca przystawka, następnie zupa i danie główne (często wykwintne i nietuzinkowe), dodatkowo sałaty, kompozycja francuskich serów i oczywiście deser.

I jeszcze jedna ciekawostka… Jedną z najbardziej rozchwytywanych książek kucharskich na świecie „Larousse Gastronomique”, o której marzy wielu kucharzy i która uważana jest wręcz za kulinarną „biblię”, napisał właśnie Francuz.