‹ Poprzedni wpis Wróć do listy wpisów Następny wpis ›

Nagrody w jubileuszowym plebiscycie Róże Gali rozdane

 

Róże Gali to jeden z najważniejszych plebiscytów w Polsce, w którym nagradzani są przedstawiciele świata kultury i show biznesu. To jedno z najważniejszych przedsięwzięć  w kalendarzu dwutygodnika Gala. Uroczystość wręczenia nagród, a tym samym rozstrzygnięcie trwającego od września głosowania, to jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w życiu środowiska artystycznego. W tym roku miało ono szczególne znaczenie, ponieważ jest to 10. edycja konkursu. Redakcja w tym roku postanowiła uhonorować gwiazdy nie tylko za ich wybitne osiągnięcia, ale doceniła także ponadczasowe wartości artystyczne tych dokonań.

Kandydatów do plebiscytu zgłasza redakcja i opiniuje Kapituła Róż Gali, w której zasiedli przedstawiciele świata kultury i mediów, będący autorytetami w swoich dziedzinach.
Skład Kapituły: Magdalena Malicka (prezes wydawnictwa G+J), Jerzy Kapuściński (dyrektor TVP2), Rafał Olejniczak (redaktor naczelny Radia ZET), Maciej Nowak (dyrektor Instytutu Teatralnego), Maryla Rodowicz, Olaf Szymanowski (prezes Empik). Ostateczną decyzję o wyborze laureatów podjęli wspólnie Kapituła oraz czytelnicy pisma, głosując na swoich kandydatów.

 

Zwycięzcy Róż Gali 2012 to:

Kategoria Film
Leszek Dawid za reżyserię filmu "Jesteś Bogiem"
Nagrodę wręczyła Grażyna Torbicka

Kategoria Teatr
Borys Szyc za rolę w spektaklu „Hamlet”  w Teatrze Współczesnym w Warszawie
Nagrodę wręczyła Małgorzata Kożuchowska

Kategoria Muzyka
Justyna Steczkowska za płytę „XV”
Nagrodę wręczyła Magdalena Szejbal

Kategoria Literatura
Danuta Wałęsa za „Marzenia i tajemnice”
Nagrodę wręczył Andrzej Wajda

Kategoria Debiut
Ex equo Zuzanna Głowacka za debiutancką książkę „Manhattan pod wodą”
oraz Michał Malitowski za debiut w roli jurora w programie „Tylko taniec. Got to dance”. 
Nagrody wręczyła Katarzyna Grochola

Kategoria Media
Maciej Stuhr za reżyserię widowiska telewizyjnego „Smuteczek, czyli ostatni naiwni” w TVP
Wręczała Martyna Wojciechowska

Nagroda Specjalna plebiscytu Róże Gali
W tegorocznej edycji konkursu redakcja Gali zgodnie z tradycją przyznała, już po raz trzeci,  swoją nagrodę specjalną, chcąc w ten sposób wyróżnić osoby i przedsięwzięcia, które nie podlegają wprost przyjętym kategoriom Plebiscytu, a wniosły znaczący wkład w polską kulturę oraz życie społeczne.

Tegoroczna Nagroda Specjalna trafiła do Zofii Ragankiewicz, działaczki na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie za nieustające nagłośnienie w przestrzeni publicznej tego trudnego tematu oraz realizację konkretnych rozwiązań, które pomagają osobom będącym w tej trudnej sytuacji życiowej. Laureatka Nagrody Specjalnej odebrała statuetkę z rąk Doroty „Dody” Rabczewskiej oraz Agnieszki Jastrzębskiej, redaktor naczelnej dwutygodnika Gala.
 
Gospodarzami i prowadzącymi uroczystość wręczenia Róż Gali byli Agnieszka Jastrzębska i Piotr Polk. Wieczór uświetniły występy znakomitych artystów: Maryli Rodowicz, Moniki Borzym oraz duetu Justyna Steczkowska i Borys Szyc