‹ Poprzedni wpis Wróć do listy wpisów Następny wpis ›

"Lato z Radiem" świętuje 40. urodziny i rusza w trasę

 

A więc po kolei…

W sobotę, 11 czerwca, zapraszamy na wielki koncert z okazji 40-lecia audycji "Lato z Radiem" do Opola, na Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki. Koncert jest wspólnym projektem Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.

A już od poniedziałku, 13 czerwca, punktualnie o godzinie 9.00 wystaruje audycja "Lato z Radiem 2011" - oczywiście na antenie Radiowej Jedynki. A potem... aż 6 dni w tygodniu, od poniedziałku do soboty, przez całe wakacje - do 3 września będzie towarzyszyć wiernym od lat słuchaczom i tym, którzy dołączą do grona miłośników audycji w tym roku.

Ale to nie wszystko, bo "Lato z Radiem" to również wakacyjna trasa koncertowa. W tym roku w każdą sobotę, począwszy od 18 czerwca, a na 3 września skończywszy ekipa "Lata z Radiem" pojawi się w 12 miejscowościach Polski: Wągrowcu, Płocku, Jaśle, Krynicy Morskiej, Świnoujściu, Stegnie, Krynicy Zdrój, Gnieźnie, Mielnie, Świeradowie Zdroju, Szczytnie i Koninie, a zagrają najlepsi muzycy polskiej sceny muzycznej: m.in. Kora Jackowska, Muniek Staszczyk, Pectus, Blue Cafe, Zakopower, Andrzej Piaseczny, IRA i Artur Gadowski, Enej, Paweł Kukiz i Piersi, Stachursky, Kombii, Patrycja Markowska, Zbigniew Wodecki, Papa D., Chemia  oraz wielu innych artystów.

Wszystkie koncerty "Lata z Radiem" poprowadzą Roman Czejarek i Bogdan Sawicki, a najciekawsze z nich będą prezentowane w Programie 1 Polskiego Radia we wszystkie soboty i niedziele wakacji.

Ale dobra zabawa to nie wszystko... Dlatego Robert Sowa i jego niezastąpiony od lat team w każdą sobotę serwować będzie tysiące pysznych, zdrowych i energetycznych dań, dzięki którym uczestnicy imprez będą mieli siłę, aby doskonale bawić się podczas koncertów. Hasłem tegorocznego "Lata z Radiem" jest zdrowie, więc Robert Sowa oprócz wartości smakowych i odżywczych, zadba również o aspekt zdrowotny. Już dziś zapraszamy na kulinarnego TIR-a i pyszne mistrzowskie dania!

 

Ciekawe atrakcje przygotowali także partnerzy "Lata z radiem". Jednym z nich jest Ministerstwo Zdrowia, które zaprasza na bezpłatne porady lekarskie i darmowe badania mammograficzne. Chętni będą również mogli oddać krew w specjalnym krwiobusie, który będzie towarzyszył ekipie "Lata z Radiem" na całej trasie.

A teraz kilka słów o jubileuszowym konkursie w Opolu
W sobotę, 11 czerwca podczas 48. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu odbędzie się koncert "Co Ty na to? Z Radiem Lato!", organizowany w reżyserii Małgorzaty Kosturkiewicz z okazji 40-lecia "Lata z Radiem".

Prowadzący – Piotr Bałtroczyk - przedstawi wykonawców, którzy towarzyszyli audycji przez lata i nadal z nią współpracują. To ich występy udowodnią, że nawet piosenki sprzed lat 40, 30 czy 20 lat w nowej interpretacji i aranżacji mogą być przebojami kolejnych pokoleń.

Na scenie pojawią się między innymi: Ania Wyszkoni, Zbigniew Wodecki, Kayah, Halina Mlynkowa, Ryszard Rynkowski, Varius Manx, Stachursky, Formacja Nieżywych Schabuff, Ania Rusowicz, Anna Józefina Lubieniecka, Kobranocka, StarGuardMuffin oraz Łukasz Zagrobelny, którzy zaśpiewają piosenki Karin Stanek, Agnieszki Osieckiej, Krzysztofa Klenczona, Czesława Niemena, Marka Grechuty, Ady Rusowicz i Grzegorza Ciechowskiego. Artystom towarzyszyć będzie Orkiestra Polskiego Radia pod dyrekcją Tomasza Szymusia.

Koncert rozpocznie się o godz. 20.10 i będzie transmitowany na antenie Programu 1 Polskiego Radia.

 

A na koniec odrobina historii, bo przecież warto wiedzieć, jak to się zaczęło i rozwijało przez 40 długich lat :)

"Lato z Radiem" wymyślił wiosną 1971 roku Aleksander Tarnawski - twórca innych tak popularnych audycji Polskiego Radia jak "Sygnały Dnia" i "Cztery pory roku". Pierwszy program był krótki, ale na szczęście bardzo spodobał się słuchaczom. Dlaczego? Może dlatego, że był "na żywo", co w tamtych czasach było czymś absolutnie niezwykłym! Do tego czasu wszystkie audycje nagrywano i nadawano z taśmy. Dlatego pierwsze "Lato z Radiem" było taką sensacją.

"Lato z Radiem" miało też szczęście do wybitnych dziennikarzy, którzy tworzyli historię Polskiego Radia - Tadeusz Sznuk, Andrzej Matul, Sławomir Szof -  można długo wyliczać. Każdy pamięta "kukułkę", czyli Krystynę Czubównę oraz pełne poezji "Strofy dla Ciebie" i cudownego w tej roli Krzysztofa Kolbergera.

"Lato z Radiem" zmieniało się tak, jak nasze otoczenie i tak, jak zmieniali się w tym czasie Polacy. W latach siedemdziesiątych rosło na fali propagandy sukcesu razem z małymi fiatami, pierwszymi kolorowymi telewizorami, pralką automatyczną i bonami PKO. W latach osiemdziesiątych było samotną wyspą w smutnym otoczeniu Polski lat stanu wojennego i szarej rzeczywistości w wojskowych mundurach. W latach dziewięćdziesiątych, razem z planem Balcerowicza, "Lato z Radiem" zostało rzucone na komercyjny rynek pełen nowych mediów odcinających się od przeszłości. Byli nawet tacy, którzy powiedzieli wtedy, że to już koniec naszej audycji... ale wierni słuchacze nie pozwolili na zniknięcie audycji z eteru!

Od 1992 roku organizowane są olbrzymie trasy koncertowe. „Lato z Radiem” ma  swoje maskotki, co roku inną (krówka, bocian, pies, kucharz, kot, złota rybka, strach na wróble, żabka, różowy słonik, koń, łoś, miś, stonoga, a w tym roku jeż). Dawne tradycyjne listy zastąpiły e-maile (lato@polskieradio.pl) zaś słynne kiedyś telefony "na żywo" powoli wyparły wszechobecne sms-y.

Ale nadal "Lato z Radiem" jest dobrą receptą na spędzenie wesołych wakacji! Ma nowe pomysły oraz - co ważne dla naszych partnerów i sponsorów (dziś bez tego ani rusz) - jest ciągle niekwestionowanym liderem na wakacyjnym radiowym rynku.

Więcej informacji na stronie: www.latozradiem.pl