‹ Poprzedni wpis Wróć do listy wpisów Następny wpis ›

"Gotowanie na Polanie" w Sierpcu

 

 

Celem corocznej imprezy „Gotowanie na polanie” jest popularyzowanie tradycji kulinarnych Mazowsza w regionie oraz wśród mieszkańców innych obszarów Polski.

 

Tego dnia na terenie muzeum dla gości odwiedzających skansen otwarte były wszystkie zagrody oraz kościół, kaplica i wiatrak. Przepięknie wykonane wystawy przybliżyły odwiedzającym świat, który w dzisiejszych czasach jest już tylko wspomnieniem. W zagrodach twórcy prezentowali swoje umiejętności w pokazach rzemiosła i rękodzieła ludowego: kowalstwa, tkactwa, plecionkarstwa, haftu, papieroplastyki i rzeźby. Prezentowane były również codzienne zajęcia gospodarskie, takie jak: pranie i maglowanie bielizny, wirowanie śmietany za pomocą centryfugi, ubijanie masła w kierzance.

Na polanie czekały na piknikowiczów liczne atrakcje kulinarne, z których najważniejszy był konkurs na "Najsmacznie­jszą potrawę mazowiecką" oraz kiermasz regionalnych przysmaków. Głównym jurorem konkursu był Robert Sowa, który po raz pierwszy gościł w sierpe­ckim skanse­nie i był nim wprost zauroczony.

 

Robert Sowa opowiedział widzom o swojej przygodzie z kulinariami, o dotychczasowych doświadczeniach zawodowych i fascynacji różnymi smakami. Robert zachęcał gości do degustowania potraw przygotowanych przez wystawców oraz rosołu z perliczki i aromatycznych żeberek z młodą kapustą, które na podstawie jego autorskiego przepisu przygotowały panie pracujące w skansenie. Potrawy były naprawdę zachwycające.  

Oprócz dania Roberta Sowy można było spróbować kilkadziesiąt różnych specjałów kuchni regionalnej. Były wśród nich zupy, dania mięsne, rozmaite pierogi, kluski, babki ziemniaczane, przetwory z owoców i warzyw, ciasta, faworki, racuchy, makowce i wiele innych. Nie zabrakło również tradycyjnego chleba ze smalcem i ogórkiem oraz nalewek, win domowej roboty i regionalnych piw.

W atmosferę piknikowej zabawy wprowadzały gości występy artystyczne. Ciekawe było współtworzone przez widzów widowisko weselne Stowarzyszenia Regionalnego Wsi Urzecze „Łowiczanie” oraz występ zespołu folkowego „Czeremszyna”.

Podczas, gdy uczestnicy niedzie­lnego pikniku degustowali mazowieckie „smaczki” i bawili się przy dźwiękach muzyki ludowej, Robert Sowa i pozostali członkowie jury oceniali kolejne dania, zwracając uwagę na ich wygląd, związek z tradycją oraz oczywiście smak. Łącznie jury oceniło prawie 40 potraw, ale wyłonienie zwycięzców nie sprawiło zbyt wielu problemów.

 

Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i atrakcyjne nagrody z rąk Marszałka Województwa Mazowieckiego – Adama Struzika, Roberta Sowy oraz dyrektora sierpeckiego muzeum – Jana Rzeszotarskiego.

  

PATRONAT MEDIALNY: 

 

Wyniku konkursu "Najsmaczniejsza potrawa mazowiecka" – 02.05.2010 r.

W dniu 2 maja 2010r. w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu przeprowadzona została 8 edycja konkursu kulinarnego na „Najsmaczniejszą potrawę mazowiecką”. Do konkursu zgłoszono ogółem 38 potraw, w tym w kategorii:
- zupy - 3
- potrawy jarskie i półmięsne - 6
- potrawy mięsne - 3
- przetwory mięsne - 3
- przekąski ciepłe i zimne - 2
- przetwory warzywne i owocowe - 11
- ciasta - 4
- napoje - 6

Komisja w składzie: Robert Sowa – przewodniczący, Jan Rzeszotarski – dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Hanna Kurta – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Sierpcu, Tomasz Panek – kierownik artystyczny Zespołu Tańca Ludowego Politechniki Warszawskiej MAZOVIA, Joanna Szewczykowska – kierownik działu upowszechniania i promocji MWM w Sierpcu i Ewa Jaszczak – kierownik Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, delegatura w Płocku, drogą głosowania przyznała tytuł najsmaczniejszej następującym potrawom:
- w kategorii "zupy" - czernina z kluskami -  Mirosława Wilk, Wielgie
- w kategorii "potrawy jarskie i półmięsne" - rejbak kurpiowski - Krystyna Długokęcka Myszyniec
- w kategorii "potrawy mięsne" - pasztet pieprzowy - Maria Kopczyńska, Staroźreby
- w kategorii "przetwory mięsne" - polędwiczka wędzona – Agnieszka Ostrowska, Gozdy
- w kategorii "przekąski ciepłe i zimne" - fafernuchy - Maria Piórkowska, Bandysie
- w kategorii "przetwory warzywne i owocowe" - żurawina - Koło Gospodyń Wiejskich Grodkowo Zawisze
- w kategorii "ciasta" - ciasto drożdżowe babci Halinki - Gminny Ośrodek Kultury Mała Wieś Wielka
- w kategorii "napoje" - krupnik - Michał Izydorczyk, Aleksandrów Kujawski

Na ogólną ocenę potrawy złożyły się następujące elementy oceniane w skali od 1 do 6 punktów: wygląd i sposób podania, związek z tradycją i smak.