W poniedziałkowy wieczór, 11 marca, Robert Sowa zaproponował widzom programu "Doradca Smaku" zupę węgierską "na kaca".
Zupa ta tak naprawdę łączy ze sobą elementy kuchni węgierskiej i polskiej. Polskim akcentem jest kapusta kiszona, która nadaje zupie pożądanej kwaśności. Bazą zupy węgierskiej jest wywar na boczku, włoszczyźnie i rosole drobiowym, a kluczowe składniki to kiełbasa paprykowa i papryka węgierska, czyli elementy kuchni węgierskiej. Całość zwieńcza kleks z kwaśniej śmietany i natka pietruszki dla dekoracji. To one wraz z zupą tworzą kolory flagi węgierskiej, czyli czerwony, biały i zielony.
Składniki:
Wywar
300 g wędzonego boczku
5 liści laurowych Prymat
5 ziaren ziela angielskiego
Włoszczyzna
5 ziaren czarnego pieprzu Prymat
2 litry rosołu z kury
Pozostałe składniki zupy:
500 g kiszonej kapusty
150 g kiełbasy paprykowej
1 cebula
2 ząbki czosnku
2 łyżki mąki pszennej
1 pomidor
50 ml soku z kiszonej kapusty
3-4 łyżki śmietany 18%
1 pęczek natki pietruszki
Grzanki:
2 kromki chleba
2 łyżki oliwy
1-2 ząbki czosnku
Do smaku:
kminek cały Prymat
papryka węgierska słodka mielona Prymat
pieprz ognisty mielony Prymat
Papryka wędzona słodka mielona Prymat
Sposób przygotowania:
Wywar: Do garnka wkładamy wędzony boczek, dodajemy liście laurowe, ziele angielskie, włoszczyznę, ziarna czarnego pieprzu, wlewamy rosół z kury i gotujemy przez godzinę na wolnym ogniu. Składniki wyciągamy, by pozostał sam wywar.
Kapustę odciskamy z soku, który pozostawiamy i kroimy, następnie dodajemy ją do wywaru, mieszamy. Doprawiamy kminkiem. Kiełbasę kroimy w plastry. Z ugotowanego wcześniej boczku wykrawamy skórę i kroimy z niego 3 większe plastry, które następnie kroimy na paski. Na patelni przez 2–3 minuty smażymy boczek, dodajemy kiełbasę paprykową i smażymy kolejne 2–3 minuty. Kiełbasę i boczek przekładamy do wywaru z kapustą (bez wytopionego tłuszczu), całość mieszamy.
Cebulę kroimy w kostkę, czosnek siekamy na plasterki. Na patelni po boczku i kiełbasie smażymy cebulę. Do usmażonej cebuli dodajemy czosnek, całość mieszamy. Doprawiamy węgierską czerwoną papryką i mieszamy. Dodajemy mąkę i szybko mieszamy. Składniki z patelni dodajemy do zupy i mieszamy. Gotujemy na małym ogniu przez 15– 20 minut. Pomidor obieramy z skórki, wycinamy szypułkę, kroimy w dużą kostkę i dodajemy do zupy, doprawiamy pieprzem ognistym i mieszamy.
Kromki chleba wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 180 °C na 4– 6 minut, po upływie tego czasu wyciągamy grzanki. Pietruszkę siekamy. Grzanki polewamy oliwą i nacieramy ząbkiem czosnku.
Zupę podajemy z odrobiną soku z kiszonej kapusty, łyżką kwaśnej śmietany, posypujemy posiekaną pietruszką i słodką, wędzoną papryką. Na jedną porcję zupy dajemy 2 grzanki.