‹ Poprzedni wpis Wróć do listy wpisów Następny wpis ›

Doradca Smaku X, odc. 30 – barszcz ukraiński

Barszcz ukraiński to jedna z tych zup, którą każdy robi inaczej. W przepisie Roberta Sowy zaprezentowanym w programie "Doradca Smaku TVN" w środę 24 kwietnia, obok buraków i pomidorów znalazła się fasola, starte ziemniaki i włoska kapusta.

Barszcz ukraiński

Składniki:
Czosnek – 3 ząbki
Cebula – 1 szt.
Korzeń pietruszki – 1 szt.
Marchew – 1 szt.
Seler – 1/5 szt.
Ziemniaki – 2 szt.
Buraki czerwone pieczone – 2 szt.
Masło 82% - 1/3 kostki
Przecier pomidorowy – 2 łyżki
Wywar (szczegóły w przepisie) – 1 litr
Kapusta włoska – ¼ szt.
Fasola biała – 200 g
Pomidory pelati – 100 g
Sok z połowy cytryny
Cukier – 30 g
Kwaśna śmietana – 1 łyżka
Koperek – 1 gałązka
Do smaku: pieprz ziołowy, liść laurowy, ziele angielskie, sól morska Prymat

Sposób przygotowania:
Czosnek i cebulę siekamy. Tarcie warzyw zaczynamy od warzyw jasnych. Pietruszkę, marchew, seler, ziemniaki (mogą być ugotowane lub surowe) i buraki ścieramy na tarce o dużych oczkach. Na rozgrzaną patelnię dodajemy masło i roztapiamy. Smażymy czosnek oraz cebulę i mieszamy. Dodajemy pietruszkę, seler, marchewkę i smażymy, doprawiamy pieprzem ziołowym i dodajemy przecier pomidorowy. Całość mieszamy i podsmażamy przez parę minut. Warzywa z patelni przekładamy do startych buraków i mieszamy.
Do garnka wlewamy czysty wywar (1 pręga wołowa, włoszczyzna, prażona cebula, czosnek, 3 liście laurowe, 5–6 ziaren ziela angielskiego, ziarna całego pieprzu, szczypta soli – całość gotujemy przez około 3–4 godziny) i zagotowujemy. Dodajemy usmażone warzywa wymieszane z buraczkami i mieszamy. Doprawiamy liśćmi laurowymi. Kapustę włoską drobno szatkujemy i dodajemy do zupy w garnku, mieszamy. Doprawiamy zielem angielskim. Dodajemy ugotowaną fasolę, pomidory pelati i mieszamy. Wyciskamy sok z cytryny i mieszamy. Dodajemy cukier, doprawiamy solą morską i całość mieszamy. Na koniec dodajemy ugotowane, starte ziemniaki. Mieszamy. Zupę wykładamy na talerz, na środek wykładamy kleks śmietany i dekorujemy gałązką koperku.

Wskazówka: Przy krojeniu cebuli warto pozostawić niepokrojony „ogonek” – wówczas łatwiej będzie kroić warzywo w kostkę. Tarcie warzyw zaczynamy od warzyw jasnych, by się nie zabarwiły.