‹ Poprzedni wpis Wróć do listy wpisów Następny wpis ›

Coupe Georges Baptiste

 

Stowarzyszenie „Coupe Georges Baptiste” to jedna z najważniejszych organizacji, która zachowując na wysokim poziomie kulturę obsługi gościa, rozpowszechnia ją i rozwija na całym świecie. Promuje filozofię, w której najważniejszy jest szacunek do klienta, dobre maniery połączone z wykwintnymi daniami.

Konkurs „Coupe Georges Baptiste” jest jednym z wiodących i prestiżowych międzynarodowych konkursów związanych z branżą gastronomiczną. Można go porównać do olimpiady, gdzie zawodnicy wykazują się wiedzą i umiejętnością obsługi gości w restauracji. Umożliwia to uczestnikom zdobycie bezcennych doświadczeń, które zostaną w przyszłości wykorzystane w pracy zawodowej.

Konkurs co roku organizowany jest  przez jedną ze szkół branży hotelarsko- gastronomicznej, zrzeszoną w stowarzyszeniu Coupe Georges Baptiste. W tym roku, spośród wielu krajów chętnych do organizacji konkursu, to Polska uzyskała największą aprobatę i dostąpiła zaszczytu organizacji tej prestiżowej imprezy. Gospodarzem konkursu był Zespół Szkół Hotelarsko-Turystyczno-Gastronomicznych nr 1 mieszczący się w Warszawie, przy ul. Krasnołęckiej 3.

Konkurs składał się z części pisemnej, w której sprawdzana była znajomość technologii kulinarnych, przygotowywania drinków, wiedzy na temat win i serów europejskich oraz z części praktycznej, która obejmowała:
- przygotowanie i serwowanie przystawek, dań mięsnych i rybnych oraz deseru
- przyjęcie zamówienia w języku obcym dla uczestników (angielskim lub francuskim)
- nakrycie stołu, wykonanie dekoracji
- analiza organoleptyczna win, ocena miejsca pochodzenia i szczepu/-ów, z których przygotowano wino oraz określenie, do jakich dań najlepiej pasować będzie ten gatunek wina 
- prezentacja, otwarcie i serwowanie szampana
- przygotowanie i serwowanie koktajli klasycznych

Zwycięzców wyłoniła komisja sędziowska składająca się ze specjalistów z dziedziny hotelarstwa i gastronomii oraz dyrektorów, starszych kelnerów i nauczycieli przedmiotów zawodowych ze szkół zrzeszonych w Stowarzyszeniu. Ze strony polskiej jury reprezentowali: Robert Sowa, Jerzy Pasikowski, Kurt Scheller, Andrzej Strzelecki i Piotr Kamecki.


     

Uczestnicy tegorocznej edycji konkursu: Emil Nygaard Sprange (Dania), Fiona Cullen (Irlandia), Antonio Alexandre Da Costa Quintas Fernandes (Niemcy), Nicolas Lecoq (Francja), Aljaž Toplak (Słowenia), José Luis Cabezón (Hiszpania), Victor Alvarez Rojo (Meksyk) oraz Kamil Osiński (Polska).

 

Wieczorem, w mieszczącej się w Pałacu Sobańskich Restauracji „Amber Room” Klubu Polskiej Rady Biznesu odbyła się uroczysta kolacja, podczas której ogłoszono zwycięzców i złożono podziękowania sponsorom imprezy oraz wszystkim osobom zaangażowanym w jej realizację. 

I miejsce zajął Nicolas Lecoq z Francji

 

II miejsce zajął reprezentant Danii - Emil Nygaard Sprange


 

III miejsce zdobył Aljaž Toplak ze Słowenii

Specjalne wyróżnienie otrzymał Victor Alvarez Rojo z Meksyku

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w przyszłej pracy zawodowej!

Dla gości tego wyjątkowego wieczoru szef kuchni – Jacek Grochowina przygotował wyśmienite menu. Wśród dań serwowanych podczas kolacji znalazły się następujące specjały:
- wędzony dziki łosoś bałtycki z mikro sałatką
- chłodnik litewski z rakami
- filet z okonia z zielonymi szparagami
- polędwica wołowa z salsefią i pietruszką
- czekoladowy fondant z nitro pudrem z pomarańczy

Ze względu na prestiż imprezy Klub Szefów Kuchni ufundował jedną z nagród oraz pamiątkowe statuetki dla uczestników konkursu. Dwaj członkowie Fundacji Klubu Szefów Kuchni – Robert Sowa oraz Jerzy Pasikowski reprezentowali Polskę w komisjach jurorskich oceniających uczestników konkursu..

 

Patronat honorowy nad  imprezą objęli: Prezydent miasta stołecznego Warszawy – Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Burmistrz Dzielnicy Mokotów – Pan Jan Rasiński.