‹ Poprzedni wpis Wróć do listy wpisów Następny wpis ›

5 urodziny zespołu Pectus

 

W marcu tego roku mija już 5 lat odkąd PECTUS zawiązał swoją działalność. Początki, to koncerty w małych klubach studenckich, lokalne przeglądy muzyczne. Całej Polsce PECTUS pokazał się na opolskich Debiutach w 2007 roku, a prawdziwy sukces przyniósł Słowik Publiczności Sopot 2008.

5 lat, to dla jednych mało, dla innych dużo, ale dla Pectus jest to zdecydowanie ogromna okazja do świętowania Jubileuszu i wszystkich sukcesów... A jak na tak krótki czas, było ich wiele:
- występ podczas Opolskich Debiutów 2007 (Pectus znalazł się w finałowej dziesiątce, wyłoniony z ponad 600 wykonawców)
- Słowik Publiczności na Sopot Festivalu 2008 za piosenkę „To co chciałbym Ci dać”,
- Superjedynka za Debiut Roku na opolskim festiwalu w 2009 roku,
- Brązowa Premiera 2009 za piosenkę "Życie na dystans",
- Złota Płyta za debiutancki album "Pectus",
- sukces radiowy piosenek „To co chciałbym Ci dać”, „Jednego momentu”, „Życia na dystans”, czy „Oceanów”, które promują najnowszy album zespołu „Stos praw”.

 

Gośćmi specjalnymi koncertu byli:
- Marek Piekarczyk (TSA),
- Zbyszek Jakubek,
- Wojtek Klich,
- Robert Sowa,
- Jarosław "Jasiek" Kidawa,
- Szymon Chyc Magdzin & kwartet góralski.

Podczas koncertu Pectus dokonał oficjalnej inauguracji fan-clubu! Zaśpiewała też zwyciężczymi  konkursu "iSing".

 

A na koniec trochę historii...

PECTUS powstał wiosną 2005 w Rzeszowie.
Zespół jest finalistą 44 Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej "Debiuty" Opole 2007, zdobywcą Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Piosenki "Carpathia Festival" Rzeszów 2006. W styczniu 2007 zespół wydaje promocyjny mini-album, na którym znalazło się pięć autorskich utworów. W nagraniu materiału pomagali Wojtek Horny (O.N.A. Chylińska), Zbyszek Jakubek (Walk Away, R.Rynkowski).
 
Kolejne nagrania zespołu powstają przy współpracy z producentem Tomkiem Bonarowskim. Jako jeden z pierwszych utworów wyprodukowany został m.in. "To, co chciałbym Ci dać", który stał się ogromnym przebojem w 2008 roku. W sierpniu 2008 Pectus zdobywa SŁOWIKA PUBLICZNOŚCI podczas Sopot Festival. Od tego momentu kariera zespołu nabiera tempa. Piosenka "To, co chciałbym, Ci dać" staje się jednym z najczęściej granych utworów w polskich stacjach radiowych. Rusza praca nad debiutanckim albumem, który ukazuje się 27 lutego 2009 roku. Album zawiera 11 utworów. Wszystkie kompozycje i teksty są autorstwa Tomka Szczepanika. Producentem płyty jest Jasiek Kidawa współpracujący wcześniej z Wilkami, Feel, Małgorzatą Ostrowską i wieloma innymi artystami. Debiutancki album „PECTUS” jest dopracowany pod względem brzmieniowym i kompozytorskim. To porcja gitarowej muzyki, w której nie brakuje melodii, a charakterystyczny wokal Tomka uzupełnia to we wspaniały sposób. Praca nad płytą trwała długo, gdyż zespół walczył o każdy dźwięk i artystyczną tożsamość. Miała powstać płyta "pectusowa" i taka jest.

Kolejny singiel „Jeden moment” ugruntowuje pozycję zespołu i rozwiewa wszelkie wątpliwości, co do przyszłości zespołu PECTUS. Piosenka przez wiele miesięcy króluje na wszelkich listach przebojów i zajmuje pierwsze miejsce wśród polskich przebojów najczęściej prezentowanych w radio. Na koncert zespołu PECTUS przychodzą tłumy. Zespół nie spoczywa jednak na laurach i pracuje jescze ciężej niż do tej pory.

Rok 2009 okazał się dla zespołu bardzo szczęśliwy. Podczas 46. Sopot Festival 2009, zespół Pectus odebrał Złotą Płytę za debiutancki album, który od dnia premiery sprzedał się w ponad 15 tysiącach egzemplarzy. W czerwcu tego roku podczas Opolskiego Festiwalu w konkursie  REMIER Pectus za piosenkę "Życie na dystans" otrzymał Brązową Premierę. Opolski Festiwal przyniósł również Superjedynkę w kategorii Debiut Roku. Koniec roku, to udział Tomka Szczepanika w projekcie "Kalendarz Dżentelmeni 2010", gdzie zaśpiewał w duecie z Andrzejem Grabowskim, a akcja charytatywna nazywa się "Stop bosym stopom" i ma na celu zakup butów dla biednych dzieci.
Rok 2010 obfituje w koncerty, jednocześnie zespół w swoim rzeszowskim studio pracuje nad drugim albumem. W pierwszy weekend majowy Pectus po raz pierwszy leci do USA, gdzie w Chicago w Copernicus Center występuje dla licznie przybyłej Polonii.

Maj 2010, to dla Polski fala powodzi i tragedia ludzka, która się z tym wiąże. Zespół nie pozostaje obojętny na problem ludzi, którzy stracili swój dobytek, bierze udział w licznych akcjach i koncertach charytatywnych, m. in. "Artyści dla Sandomierza", wspieramy także Fundację Anny Dymnej, występując na Festiwalu Zaczarowanej Piosenki w Krakowie w czerwcu 2010 roku. Oprócz medialnych akcji, występuje także z charytatywnym koncertem w miejscowości Tuchów, gdzie całe wioski były pod wodą.

17 lipca 2010 Pectus rusza z premierą singla pt. "OCEANY", który zapowiada nowy album zespołu. Piosenka króluje na wielu listach przebojów.

24 września 2010 ukazała się druga płyta zespołu Pectus zatytułowana „Stos praw”. Styl jedenastu obecnych na płycie piosenek jest dalszym rozwinięciem charakterystycznego „pectusowego” brzmienia, które decyduje o wyjątkowości zespołu na polskim rynku muzycznym.

Więcej informacji na: www.pectus.com.pl