‹ Poprzedni wpis Wróć do listy wpisów Następny wpis ›

Gentleman

sierpień 2010

Lista 100 Najbardziej Wpływowych Gentlemanów publikowana jest raz na dwa lata. Nie wartościowaliśmy naszych kandydatów i nie robiliśmy numerowanej listy, ponieważ wychodzimy z założenia, że nie można zmierzyć stopnia gentlemanerii czy wpływowości. Lista 100 najbardziej wpływowych gentlemanów została uszeregowana alfabetycznie. Tytuł jednego ze 100 Najbardziej Wpływowych Gentlemanów nie jest wyróżnieniem za jakiś spektakularny, bohaterski czyn czy zachowanie, ale za zasady, styl, postawę życiową. Bo najtrudniejsze w tej całej gentlemanerii jest zachowanie stylu i klasy bez względu na okoliczności, a gentlemanem się nie bywa, ale się jest.

Naszym gentlemanom zadaliśmy kilka pytań:
1. Czy ma Pan swój ideał gentlemana? Kto nim jest i dlaczego?
2. Czy jest ktoś, kogo chciałby Pan wyzwać na pojedynek? Kto byłby Pana sekundantem? Jaki rodzaj walki by Pan wybrał?
3. Czy uważa się Pan za człowieka wpływowego?
4. Co może Pan załatwić jako człowiek wpływowy?
5. Kobiety wolą gentlemanów czy brutali?

ROBERT SOWA

Jeżeli marzy Ci się romantyczna kolacja, to tylko z Robertem Sową, bo będzie i romantycznie i smacznie. Jak mówią jego przyjaciele, sam jest tak samo godny polecenia, jak jego kuchnia. Za osiągnięcia kulinarne otrzymał w ubiegłym roku od naszej redakcji tytuł Luksusowej Marki Gentlemana.

1. Bardzo sobie cenię Marka Kondrata za jego kunszt aktorski oraz pasję do win i kulinariów. Uważam go za najlepszego polskiego aktora, który ma na swoim koncie wiele niezapomnianych ról filmowych. To osoba wzbudzająca bardzo pozytywne emocje, człowiek z klasą, ktoś, komu chce się zaufać. To także człowiek dojrzały, doświadczony, otwarty i sympatyczny. To w moich oczach prawdziwy gentleman.

2. Chętnie wyzwałbym na pojedynek Gordona Ramsaya, znanego szkockiego szefa kuchni, do którego często jestem porównywany. Doceniam jego wiedzę kulinarną i uważam za jednego z najlepszych kucharzy na świecie. Wyzwałbym go oczywiście na pojedynek kulinarny, a jako sekundanta wybrałbym Dorotę Wellman. Moim zdaniem świetnie sprawdziłaby się w tej roli.

3. Zdecydowanie tak. Uważam, że jestem człowiekiem wpływowym w dziedzinie polskich kulinariów. Na pewno wykreowałem w polskiej kuchni pewien styl, ciekawe połączenia smakowe naszej kuchni tradycyjnej z elementami innych kuchni narodowych. Polskie specjały z nutą orientalnych przypraw, czy z dodatkiem owoców tropikalnych, to niewątpliwie mój wkład w rodzime kulinaria. Wiele osób docenia moją pasję i smak komponowanych przeze mnie dań, więc zdecydowanie czuję się w tej dziedzinie człowiekiem wpływowym.

4. Mogę zapewnić każdemu kulinarną ucztę, zadowolić nawet najbardziej wybredne podniebienia. Dotychczas wielokrotnie udało mi się to „załatwić" i jestem pewien, że niemalże każdego dnia będę miał ku temu kolejne okazje.

5. To pytanie, na które trudno mi znaleźć konkretną odpowiedź. Wydaje mi się, że kobiety wybierając partnerów, kierują się różnymi kryteriami i zapewne nie ma dwóch takich samych opinii na ten temat. Wydaje mi się jednak, że brutal nie jest ideałem mężczyzny i mając do wyboru te dwa kryteria postawiłbym na gentlemanów. Myślę, że mężczyzna powinien kierować się w życiu zasadami, być inteligentny, wykształcony i oczywiście szarmancki. Ale oprócz klasy i kultury osobistej, powinien być jednocześnie silny i wzbudzać respekt.