‹ Poprzedni wpis Wróć do listy wpisów Następny wpis ›

Echo Dnia – Nasz Styl

marzec 2010
Echo Dnia – Nasz Styl, marzec 2010

 

 

 

Żur, wariacje na temat jajek, pascha czy pieczone mięsa to klasyka Wielkanocy. Ale czerpiąc z kuchni fusion łączącej różne wpływy można wyczarować na świątecznym stole doskonałe przysmaki, którymi zachwycą się goście i domownicy. Robert Sowa, mistrz i były szef kuchni hotelu Jan III Sobieski, znany także z telewizyjnych programów kulinarnych, zachęca do świątecznych eksperymentów.

Sos do mięs i wędlin
Składniki:
40-50 dag korzenia chrzanu, sól, sok z cytryny.
Sposób przygotowania chrzanu: Chrzan obrać, opłukać, zetrzeć na tarce o drobnych oczkach, sparzyć kilkoma łyżkami wrzątku i wymieszać, aby cały stał się śliski. Dodać sok z cytryny i doprawić solą.

 

Sos chrzanowy wykwintny
Składniki:
2 łyżki przygotowanego uprzednio chrzanu, 3/4 szklanki majonezu, 1/2 szklanki białego wytrawnego wina, 1 jabłko (10 dag), 5 dag śmietany 36-procentowej, 1 łyżeczka cukru, sól, pieprz czarny mielony Prymat.
Sposób wykonania: Jabłko umyć, obrać, pokroić na ósemki, zalać 3 łyżkami wina i ugotować do miękkości, a następnie przetrzeć przez sito i ostudzić. Przecier wymieszać z chrzanem, winem i majonezem. Doprawić pieprzem, solą i cukrem. Śmietanę ubić i tuż przed podaniem delikatnie połączyć z sosem.

 

Ćwikła
Składniki: 50 dag małych buraków, 4-5 łyżek startego chrzanu, 1/2 szklanki octu winnego 2,5-procentowego, 1 łyżka kminku.
Sposób wykonania: Buraki umyć i ugotować w skórce. Po ostudzeniu obrać i zetrzeć na tarce do jarzyn. Dodać chrzan, sól, kminek i ocet. Ćwikłę wymieszać i ułożyć ciasno w słoiku. Odstawić co najmniej na 2 dni do lodówki.

 

Zupa chrzanowa
Składniki:
2 łyżki świeżo startego chrzanu, 5 szklanek bulionu z kostki warzywnej Kucharek, 1 szklanka śmietany, 18-procentowej, 1 łyżka masła, 1 łyżka mąki pszennej, 1 łyżeczka soku z cytryny, 1/2 łyżeczki cukru, sól.
Sposób wykonania: Chrzan wyłożyć na gęste sito, sparzyć wrzątkiem i odcedzić. Masło rozgrzać, dodać chrzan i dusić na małym ogniu 2-3 minuty. Stale mieszając połączyć z bulionem i zagotować. Śmietanę roztrzepać z mąką, rozprowadzić kilkoma łyżkami zupy i wlać do garnka. Zagotować, przyprawić sokiem z cytryny, cukrem i solą. Podawać z grzankami z pokrojonej w kostkę bułki lub z chleba razowego.

 

Sałatka z kuskusu
Składniki: 1 szklanka kaszki kuskus, 1 czerwona papryka (15 dag), 2 kiszone ogórki (15 dag), 2 cebule cukrowe (10 dag), 1 mała puszka kukurydzy, 1 łyżka koperku, kostki rosół warzywny Kucharek, 3-4 łyżki majonezu, pieprz czarny mielony Prymat, sól.
Sposób wykonania: Kaszkę wsypać do miski i zalać bulionem przygotowanym z kostki warzywnej. Bulion musi sięgać 2 cm ponad powierzchnię kaszki. Kuskus wymieszać z bulionem i odstawić na 30 min. Paprykę umyć, oczyścić i pokroić w cienkie paski. Ogórki i cebule obrać i pokroić w małą kostkę. Kukurydzę osaczyć z zalewy. Gdy kaszka wchłonie płyn, przemieszać ją widelcem i dodać warzywa, majonez oraz pieprz i sól. Starannie wymieszać, posypać koperkiem i schłodzić w lodówce.

 

Szynka pieczona z miodem
Składniki:
1,3 kg surowej, peklowanej lub wędzonej szynki, 1 puszka ananasa lub brzoskwiń, 3 łyżki cukru (najlepiej brązowego), 4 łyżki miodu, 1/2 łyżeczki pieprzu białego Prymat, 1/2 szklanki z kostki warzywnej Kucharek, 1/2 szklanki wody, goździki Prymat, 1 łyżeczka soli.
Sposób wykonania: Mięso wymoczyć 6-8 godzin w zimnej wodzie, a następnie wymyć i osuszyć. Skórkę naciąć w ukośną kratkę i naszpikować goździkami. Piekarnik nagrzać do temperatury 200 stopni Celsjusza i piec w nim szynkę około 100 minut, często polewając gorącym bulionem. Około 20 minut przed końcem pieczenia posmarować mięso miodem, wymieszanym z cukrem. Ananasa lub brzoskwinie osaczyć z syropu. Pieczeń wyjąć, przełożyć na półmisek i trzymać w cieple. Do sosu od pieczeni wlać zalewę z owoców, podgrzać w nim owoce i obłożyć nimi mięso. Sos podawać w sosjerce. Potrawę podawać z marchewką i ziemniakami puree.

 

Sękacz z tortownicy
Składniki:
25 dag masła, 1 szklanka cukru, 3/4 szklanki mąki krupczatki, 1/2 szklanki mąki ziemniaczanej, 6 jajek, 5 dag zmielonych migdałów, 1 łyżka rumu, 1/2 laski wanilii lub 1 esencja waniliowa; do wysmarowania tortownicy: 1 łyżka masła.
Sposób wykonania: Masło utrzeć z cukrem na krem. Wciąż ucierając dodawać po jednym żółtku, rum, migdały, rozdrobnioną wanilię i oba rodzaje mąki. Z białek ubić sztywną pianę i delikatnie wymieszać z ciastem. Tortownicę średnicy 23 cm wysmarować masłem, na jej dnie równo rozprowadzić 2 łyżki ciasta, wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 200 stopni C i piec 5 minut. Gdy ciasto lekko się zrumieni, tortownicę wyjąć. Na upieczonej warstwie sękacza rozprowadzić kolejne 2 łyżki ciasta i znowu tortownicę wstawić na 5 minut do piekarnika. Czynność tę powtarzać do zużycia ciasta. Upieczony i całkowicie ostudzony sękacz wyjąć z tortownicy i posypać cukrem pudrem lub lepiej polukrować.

 

Boczek pieczony
Składniki:
1 kg surowego chudego boczku, 2 cebule (20 dag), 3 ząbki czosnku, 1 łyżka margaryny, 1/2 łyżeczki majeranku Prymat, 1 łyżeczka papryki słodkiej, sól.
Sposób wykonania: Czosnek obrać, posiekać i rozetrzeć z solą. Boczek oczyścić, dokładnie umyć i osuszyć. Skórkę naciąć w kratkę ostrym nożem. Boczek natrzeć czosnkiem, majerankiem oraz papryką i odstawić na 2 godziny. Następnie ułożyć w naczyniu żaroodpornym, polać stopioną margaryną i piec 45 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 190 stopni Celsjusza. Cebule obrać, pokroić w cienkie plastry i dodać do boczku. Piec jeszcze 15 min. Upieczony boczek ostudzić i pokroić w cienkie plastry.

 

Sałatka z białą kiełbasą
Składniki:
30 dag ugotowanej białej kiełbasy, 15 dag żółtego sera (ementaler, gouda), 1 główka sałaty lodowej lub masłowej albo kapusty pekińskiej; do przybrania: 1 łyżka kiełków rzeżuchy lub rzodkiewki, 1 pomidor (10 dag); sos: 1/2 szklanki majonezu, 1/4 szklanki bulionu z kostki warzywnej Kucharek, po 1 łyżce ostrej musztardy, posiekanego czosnku i natki pietruszki, sól, pieprz czarny mielony.
Sposób wykonania: Majonez wymieszać z musztardą, czosnkiem, natką pietruszki, solą oraz pieprzem i rozcieńczyć bulionem do konsystencji sosu. Kiełbasę pokroić w cienkie plasterki. Ser pokroić w kostkę. Sałatę lub kapustę opłukać, osaczyć i pokroić w cienkie paski. Pomidor umyć i pokroić na ósemki. Połączyć wszystkie składniki, polać sosem i wymieszać. Posypać kiełkami i schłodzić w lodówce.